3 lutego
piątek
Blazeja, Oskara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

DW-P: spotkanie synodalne

Ocena: 5
302

W parafii św. Ojca Pio przy ul. Fieldorfa 1 w Warszawie odbyło się 26 listopada kolejne diecezjalne spotkanie zespołów synodalnych diecezji warszawsko-praskiej pt. „Celebracja-Misja-Liturgia”.

fot. Patryk Lubryczyński

Wydarzenie rozpoczęło się nabożeństwem Liturgii Słowa pod przewodnictwem bp. Jacka Grzybowskiego. – Papież marzy, aby różnorodne Kościoły lokalne były Kościołem Chrystusowym, w którym ujawnia się pragnienie Boga, aby wierzący byli jedno. Zrealizowanie tego celu wymaga pracy wewnętrznej, na wszystkich poziomach w Kościele. Bez świadectwa miłości i współpracy, pozostaniemy dla wielu ludzi wyłącznie opresyjną oraz niewiarygodną wspólnotą – powiedział bp. Grzybowski.


Następnie wykład o historii i znaczeniu liturgii Kościoła katolickiego, wygłosił ks. dr hab. Dominik Ostrowski. – Liturgia jest przestrzenią skutecznej łaski. Ma dwa cele uświęcenie człowieka przez dostrzegalne znaki i kult oddawany Stwórcy. Źródłem liturgii katolickiej jest Objawienie Boże, które jest Opus Dei, czyli dziełem Boga. Natomiast kulty pogańskie bazują na ludzkim pomyśle, opartym na twierdzeniu muszę ubłagać Boga, aby mnie uświęcał – tłumaczył ks. dr hab. Ostrowski.


Po prelekcji bp Jacek Grzybowski zaprezentował zebranym dokument roboczy dla Etapu kontynentalnego Synodu o synodalności pt. „Rozszerz przestrzeń twego namiotu”(Iz 54,2). Przedstawiciele parafialnych zespołów synodalnych otrzymali wersję drukowaną dokumentu. Zostały w nim zebrane refleksje episkopatów z całego świata.

Prosimy zespoły synodalne o staranne i uważne przeczytanie otrzymanego opracowania oraz udzielenie odpowiedzi na sześć pytań. Materiał podsumowujący należy przesłać drogą elektroniczną na adres: synod@diecezja.waw.pl do 15 grudnia bieżącego roku

– wyjaśniał bp Jacek Grzybowski.


Spotkanie zakończyło się rozmowami w małych grupach o znaczeniu i formach liturgii w parafiach. Liderzy poszczególnych zespołów odczytali główne wnioski wszystkim uczestnikom. Przewodnicząca Zespołu Synodalnego z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie, Marlena Kałużyńska-Tyburska podkreśla, że wydarzenie zainspirowało ją, do zaproponowania procesji z darami, we własnej wspólnocie parafialnej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lutego

Piątek, IV tydzień zwykły
Będę szukał oblicza Twego, Panie. *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 14-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.1

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter