20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie sekretarzy episkopatów z Europy Środkowej

Ocena: 0
1134

W Zagrzebiu rozpoczęło się 19 września trzydniowe spotkanie sekretarzy generalnych episkopatów z krajów środkowoeuropejskich. 12 uczestników wydarzenia powitali przewodniczący Chorwackiej Konferencji Biskupiej (HBK) abp Želimir Puljić i sekretarz nuncjatury apostolskiej w tym kraju prał. Janusz Stanisław Błachowiak. W zebraniu uczestniczy prał. Martin Michalíček – sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), która wraz z Kościołem chorwackim współorganizuje to spotkanie.

Fot. KEP

Witając zgromadzonych abp Puljić życzył im owocnych obrad i wyraził nadzieję, że spotkanie to wniesie konstruktywny wkład do umocnienia kolegialności w Kościele. „Europa Środkowa jest sercem naszego kontynentu. Obszar ten był od zawsze ważny dla Europy i wierzymy, że także w przyszłości będzie miał do spełnienia ważne zadanie, zwłaszcza gdy chodzi o rolę Kościoła, jaką pełni on w tym okresie” – powiedział arcybiskup Zadaru.

W imieniu nuncjatury prał. J. S. Błachowiak zaznaczył, że Kościół w Chorwacji oczekuje przybycia nowego nuncjusza [od 22 lipca br. jest nim abp Giorgio Lingua, który jednak nie objął jeszcze swej nowej placówki – KAI] i życzył przybyłym dobrego „ludzkiego spotkania” między sobą.

Pozdrowienia zebranym przekazał też gospodarz obrad – sekretarz generalny HBK Petar Palić.

Z kolei reprezentujący episkopat Austrii ks. Dr Peter Schipka zwrócił uwagę, że spotkanie w stolicy Chorwacji pragnie pokazać, iż należy pielęgnować wspólnotę między episkopatami Europy, aby nie dochodziło do tego, że niektóre Kościoły i kraje ciągle jeszcze pozostają poza dawną Żelazną Kurtyną. Podziękował miejscowym biskupom i bp. Paliciowi za gościnność i przypomniał, że po dwóch podobnych spotkaniach w przeszłości w Wiedniu obecne posiedzenie w Zagrzebiu „jest dalszym krokiem na drodze do nawiązania przyjaźni i wzajemnego zaufania”. W ten sposób „będziemy się stawali silnym środkiem pokoju w naszych krajach, w Europie i w Kościele” – dodał gość z Austrii.

W wypowiedzi dla dziennikarzy po otwarciu konferencji abp Puljić przypomniał, że jest to trzecie tego rodzaju wydarzenie, przygotowane na wzór podobnych spotkań sekretarzy generalnych z całego kontynentu, organizowanych przez CCEE. I podobnie jak one posiedzenie w Zagrzebiu też ma na celu rozważania o wspólnych nadziejach, problemach i planach tej części Europy, gdyż jest ona ważna dla całego kontynentu. Nawiązał też do wypowiedzi prał. Schipki, że ciągle jeszcze tkwi w głowach ludzi podział na Wschód i Zachód.

„My jako Kościół przekraczamy te granice i w rzeczywistości pierwszym «naruszeniem» tego mocnego podziału Europy po II wojnie światowej był rok 1978, gdy kardynałowie wybrali Jana Pawła II z Europy Wschodniej” – podkreślił przewodniczący HBK. Zaznaczył, że papież ten był entuzjastą, „zakochanym w zjednoczonej Europie i marzył o Europie od Uralu do Portugalii a naszym zadaniem jest obecnie to, aby przezwyciężyć ten podział, który przetrwał pół wieku”. Zdaniem mówcy podział ten „ciągle jeszcze tkwi w naszych głowach, podczas gdy w rzeczywistości już go nie ma”. Europa jest dzisiaj bez granic, ale trzeba pomóc w tym procesie, a to może zrobić właśnie Kościół, dlatego jego zadanie jest niezwykle ważne dla przyszłości Europy – dodał abp Puljić.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter