24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie modlitewne chrześcijan i muzułmanów w uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Ocena: 0
471

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, odbędzie się już po raz trzeci modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów. Przewodniczyć mu będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.

Międzyreligijne obchody Dnia Zwiastowania odbędą się pod hasłem: „Maryja znakiem nadziei i pokoju”. W tym roku w modlitwę włączą się także przedstawiciele Kościoła prawosławnego. Spotkanie z powodu trwającej wciąż pandemii odbędzie się również w formie on-line.

W programie wspólnej modlitwy przewidziane są pozdrowienia przedstawicieli chrześcijan i muzułmanów, odczytanie Ewangelii o Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Pannie oraz tekstów Koranu odnoszących się do Zwiastowania. Odśpiewany będzie też we fragmentach Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Następnie wygłoszone zostaną przesłania przez duchownych katolickich i prawosławnych oraz ze strony muzułmanów. Na zakończenie  odmówione zostaną przez przedstawicieli katolików, prawosławnych i muzułmanów modlitwy zawierzenia, ze szczególnym akcentem wołania o pokój na Ukrainie i w świecie.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów od 2009 roku (już wtedy zaproszono do wspólnej inicjatywy Egipt, Maroko, Jordanię, Polskę, Włochy i Francję). 18 lutego 2010 r. w Libanie Rada Ministrów na czele z Premierem Saad Hariri zatwierdziła uroczystość Zwiastowania Pańskiego jako święto narodowe obchodzone 25 marca. 20 lutego 2010 r. Premier Libanu odwiedził papieża Benedykta XVI w Watykanie, który pozytywnie ocenił wspólne modlitwy i decyzję Rządu libańskiego o ustanowieniu takiego święta. Od tamtego czasu uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej.

W Polsce po raz pierwszy odbyła się wspólna modlitwa chrześcijan i muzułmanów w Dzień Zwiastowania w 2019 r. w Warszawie. W roku 2020 z powodu pandemii koronowirusa nie było możliwe zorganizowanie takiego spotkania. A w roku 2021 miało ono miejsce w formie on-line. W organizację spotkania zaangażowani są członkowie Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski oraz członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. W dotychczasowych spotkaniach czynnie uczestniczyli katolicy oraz muzułmanie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter