22 kwietnia
poniedziałek
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie Komisji Wspólnej Episkopatów Polski i Niemiec - podsumowanie

Ocena: 0
513

28 kwietnia br. zakończyło się spotkanie polsko-niemieckiej grupy kontaktowej działającej w ramach episkopatów Polski i Niemiec, które odbywało się w ośrodku edukacyjno-formacyjnym w Pławniowicach.

Fot. BP KEP

Na zaproszenie Biskupa Gliwickiego Jana Kopca do diecezji gliwickiej przybyli: bp Bertram Meier z Augsburga, bp Wolfgang Ipolt z Görlitz, kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski.

Czytaj także: Biskupi Polski i Niemiec będą rozmawiać
o wojnie na Ukrainie i Drodze synodalnej

Biskupi dyskutowali o dramatycznej sytuacji na Ukrainie i niebezpieczeństwach, jakie niesie wojna o pokój i stabilność w Europie. Jednogłośnie opowiedzieli się za wsparciem Ukrainy w walce obronnej przeciwko wojskom rosyjskim. Obrona przed agresorem leży w interesie wolnej Europy i służy pokojowi na całym kontynencie, zwłaszcza w krajach graniczących z Rosją i Ukrainą. Grupa kontaktowa wskazała także na obowiązek państw europejskich do zapewnienia skutecznego wsparcia milionom ukraińskich uchodźców. Kościół w Niemczech i w Polsce musi nadal z zaangażowaniem uczestniczyć w tym zadaniu.

Biskup Augsburga Bertram Meier podziękował katolikom w Polsce za „doskonałą solidarność z ludźmi, którzy wpadli lub są zagrożeni wpadnięciem w machinę wojny". W obecnym kryzysie Polska pokazuje się jako „wielka humanitarna potęga” i „przeciwstawia się siłom zniszczenia”.

Kolejnym tematem konsultacji w grupie kontaktowej była droga synodalna Kościoła w Niemczech oraz globalny proces synodalny zainicjowany przez papieża Franciszka. Kulminacją tego procesu będzie Światowy Synod Biskupów. Biskupi z Niemiec wyjaśniali przyczynę, tło i rozwój ścieżki synodalnej oraz byli otwarci na krytyczne uwagi. Jednocześnie podkreślono, że Kościół w Polsce boryka się z różnymi problemami, które zmuszają go do myślenia o odpowiednich reformach.

Ważne jest, abyśmy słuchali się nawzajem w grupie kontaktowej i rzetelnie sobie odpowiadali. Staraliśmy lepiej się zrozumieć i myślę, że nam się udało. Warunkiem tego jest budowany przez wiele lat kapitał zaufania. Powszechna wymiana kościelna ma kluczowe znaczenie dla Kościoła w Niemczech i nie mniejsze w Polsce. Chcemy i powinniśmy uczyć się od siebie w kościelnym dialogu

– wyjaśnił bp Meier.

W 2022 roku mija 80. rocznica śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), zamordowanej przez hitlerowców. Z tej okazji polsko-niemiecka grupa kontaktowa odwiedziła Muzeum Edyty Stein w Lublińcu i odprawiła Mszę Świętą ku czci Edyty Stein, która cieszy się wielkim szacunkiem w Polsce i Niemczech.

+++++

Odnośnie polskiej krytyki niemieckiej „drogi synodalnej” biskup Augsburga Bertram Meier, który 29 kwietnia rozmawiał o spotkaniu biskupów Polski i Niemiec w ogólnokrajowej katolickiej rozgłośni Radio Horeb, przyznał, że rozmowy z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski uświadomiły mu konieczność doprecyzowania tej tematyki: "Co jest na szczycie, co jest niezmienne, co jest sednem – i odróżnić to od tego, co możemy, musimy, powinniśmy również zmienić w Kościele, co jest rdzeniem, a co marginesem katolickiej nauki i moralności”.

"Wierzę, że dzięki dyskusji z minionych dwóch dni będę miał bardziej zróżnicowane podejście” – kontynuował bp Meier. Jednocześnie podkreślił, że „problemy, o których częściowo dyskutuje się bardzo konstruktywnie w Niemczech”, nie są też „całkiem obce” w Polsce. Zaznaczył, że „rozmowy nie zawsze odbywają się poprzez listy otwarte”.

Należy przypomnieć, że w lutym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście otwartym do swojego niemieckiego odpowiednika biskupa Georga Bätzinga wyraził „braterskie zaniepokojenie” kierunkiem „drogi synodalnej”. Podobną krytykę wyraził episkopat skandynawski, a następnie wielu biskupów z całego świata.

Bp Meier powiedział Radiu Horeb, że podczas spotkania w minionych dniach przedstawiciele obydwu episkopatów nie przeprowadzili analizy tekstu listu arcybiskupa Gądeckiego, natomiast starano się "umieścić drogę synodalną w Niemczech w kontekście kościelnego procesu synodalnego, którego papież pragnie dla wszystkich lokalnych Kościołów katolickich, to znaczy we wszystkich krajach” – stwierdził.

Mówiąc o rozmowach na temat wojny w Ukrainie bp. Meier wyraził uznanie dla zaangażowania polskiego Kościoła i całej Polski w działania na rzecz uchodźców.

Powiedzieliśmy jasno, że jest to wojna napastnicza ze strony Putina i że hasło budowania pokoju bez broni musi zostać zrewidowane. Niezwykle ważne jest, aby Ukraina mogła się bronić, ponieważ została zaatakowana, a także aby prowadziła swego rodzaju wojnę zastępczą. Bo obawiamy się, że w końcu działania zbrojne nie zostaną ograniczone do Ukrainy

– zaznaczył biskup Augsburga.

W odniesieniu do braku młodych kapłanów, który można obecnie zaobserwować również w Polsce, bp Meier powiedział, że jedni mogą się uczyć od drugich.

Myślę, że możemy przekazać naszym polskim współbraciom, ale także Kościołowi w Polsce, czym jest duszpasterstwo zespołowe. Jednocześnie jednak możemy się od Polaków nauczyć kilku rzeczy, a mianowicie uznania dla duszpasterstwa prowadzonego przez księży

powiedział Radiu Horeb bp Bertram Meier przyznając, że „tutaj w Niemczech mogło to zostać nieco przyćmione.

Potrzeba kapłanów, którzy autentycznie głoszą ludziom Słowo Boże, udzielają im sakramentów, a także kierują się w służbie bliźniemu przykładem Jezusa.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Poniedziałek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 1-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter