4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spoczął w Chrystusie

Ocena: 0
514

Główne uroczystości pogrzebowe śp. ks. prałata Wojciecha Ździebłowskiego, proboszcza parafii św. Patryka w Warszawie, odbyły się 22 stycznia. Przewodniczył im ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński w koncelebrze z biskupem seniorem Kazimierzem Romaniukiem i kilkudziesięciu księżmi.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Ksiądz Wojciech Ździebłowski zmarł nagle w swoim mieszkaniu 18 stycznia, na krótko przed swoimi 70. urodzinami. Urodził się 10 kwietnia 1948 r. w Wiskitkach k. Żyrardowa. Pochodził z bardzo religijnej i patriotycznej rodziny. Brat jego mamy ks. prałat Stanisław Hermanowicz był wieloletnim proboszczem parafii św. Wincentego a Paulo na Bródnie, siostra mamy Janina zginęła w Powstaniu Warszawskim. Młody Wojciech wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie w 1966 r. – w czasie obchodów Millenium Chrztu Polski. Wśród jego 28 seminaryjnych kolegów, którzy doszli do święceń kapłańskich, byli m.in. bł. Jerzy Popiełuszko, śp. ks. prof. Ryszard Rumianek, który zginął w katastrofie smoleńskiej, i wielu innych znanych warszawskich duchownych.

Po święceniach kapłańskich, przyjętych w 1972 r. z rąk Prymasa Tysiąclecia, ks. Wojciech pracował jako wikariusz w parafiach św. Wojciecha w Makowie, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, Przemienienia Pańskiego w Radzyminie, św. Wincentego à Paulo na Bródnie oraz św. Franciszka na Okęciu. W czerwcu 1988 r. zajmujący się wówczas sprawami personalnymi w archidiecezji warszawskiej bp Romaniuk skierował go do parafii Świętych Apostołów Jana i Pawła na Gocławiu z poleceniem tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego na Osiedlu Wilga.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 4 (642), 28 stycznia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 8 lutego 2018 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter