29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słudzy Miłosierdzia

Ocena: 0
3637

– Miłosierdzie nie jest ponad czy poza sprawiedliwością, ale przewyższa sprawiedliwość – mówi w rozmowie z "Idziemy" bp Henryk Ciereszko

Z bp. Henrykiem Ciereszką rozmawia Ewelina Steczkowska

 

Zanim świat usłyszał o objawieniach św. Faustyny, co wiedzieliśmy o miłosierdziu Bożym?

Na długo przed objawieniami danymi św. Faustynie, czyli zawsze, Kościół nauczał o Bożym miłosierdziu. Od Starego po Nowy Testament, Bóg ukazywany jest jako kochający Ojciec, który lituje się i przebacza. Miłosierdzie Boga wysławiają psalmy, mówią o nim prorocy, a w Ewangeliach najpełniej jest ono ujawniane. Bóg już po upadku w raju zapowiada zbawienie. Wybiera naród izraelski, zawiera z nim Przymierze, jest wierny i przebaczający mimo ciągłych odstępstw. W Jezusie Chrystusie zaś ustanawia Nowe Przymierze, w Jego ofierze na krzyżu. Odkupienie dokonane w Jezusie Chrystusie jest najwyższym wyrazem i objawieniem miłosierdzia Boga. Te prawdy Kościół głosił zawsze, tak ukazywał prawdę miłosierdzia Bożego, choć może nie była ona tak bardzo przypominana, jak to ma miejsce dzisiaj.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko, po tym, jak po raz pierwszy zetknął się z s. Faustyną i z tym, co przekazywała, pozostawił w swym „Dzienniku” taki zapis: „Są prawdy, które się zna i często się o nich mówi i słyszy, ale się ich nie rozumie. Tak było ze mną, co do prawdy miłosierdzia Bożego. Wiele razy wspominałem o tej prawdzie w kazaniach, na rekolekcjach, powtarzałem w modlitwach kościelnych, szczególnie w psalmach, ale nie rozumiałem znaczenia tej prawdy, ani też nie wnikałem w jej treść, że jest najwyższym przymiotem działalności Boga na zewnątrz. Dopiero trzeba było prostej zakonnicy – s. Faustyny ze zgromadzenia Opieki Matki Bożej, która, intuicją wiedziona, powiedziała mi o niej krótko i często powtarzała, pobudzając mnie do badania, studiowania i częstego o tej prawdzie myślenia. (…) dopiero po kilku latach zrozumiałem doniosłość tego dzieła, wielkość tej idei i przekonałem się o skuteczności tego starego wprawdzie, ale zaniedbanego i domagającego się w naszych czasach odnowienia, wielkiego, życiodajnego kultu”.

Można zatem powiedzieć, że sam Jezus, poprzez objawienia przekazane św. Faustynie, upomniał się o kult miłosierdzia Bożego. Może też dlatego, że ludzie widzieli Boga bardziej jako sprawiedliwego, surowego sędziego, który za zło karze, a zapominali, że jest łaskawy i miłosierny.

 

Dlaczego więc wciąż wielu ludzi nie korzysta z daru miłosierdzia Bożego?

Bóg pragnie każde swoje dziecko otoczyć miłosierdziem. Ale człowiek ciągle uważa, że jest niezależny, sam chce o sobie stanowić. Sądzi, że wszystko mu wolno. Sam chce rozstrzygać o wszystkim, według własnych kryteriów i nie chce uznać siebie za kogoś, kto jest w potrzebie, kto potrzebuje pomocy, wsparcia. Zwykło się przyjmować, że miłosierdzia potrzebują tylko ubodzy, najbiedniejsi, którzy sobie nie radzą w życiu, osoby zagubione moralnie, pochodzące z marginesu społecznego. Prawda jest jednak zupełnie inna: Bożego miłosierdzia potrzebuje każdy człowiek, ten, który w życiu się pogubił, i ten, któremu całkiem dobrze się powodzi. Święty Jan Paweł II zauważył w encyklice Dives in misericordia, że współczesny świat nie lubi słowa „miłosierdzie”, bo uważa się, że przyjmowanie pomocy, litości, jest doświadczeniem plamiącym godność człowieka. A tak naprawdę miłosierdzie służy odbudowywaniu dobra w nas, odkrywaniu prawdziwej wartości każdego z nas.

 

Jednak czasami jest w nas postawa typu: mogę grzeszyć, Pan Bóg i tak mi wybaczy. Czy takie podejście jest uzasadnione?

To nie jest dobry sposób myślenia. Bóg rzeczywiście wszystko przebacza, ale jeśli człowiek prosi o wybaczenie, jeśli pierwszy uczyni krok do pojednania z Bogiem. Wybaczenie Boga nie przychodzi automatycznie. Miłosierdzie Boga ujawnia się, gdy stajemy w prawdzie, przyznajemy się do winy, błędu, prosimy o nie. Miłosierdzie nie jest też ponad czy poza sprawiedliwością. Miłosierdzie przewyższa sprawiedliwość, bo zawsze udziela więcej, niż zasługujemy.

 

Trwa Rok Miłosierdzia. Jak Białystok i cała archidiecezja białostocka przeżywają ten czas?

Wpisujemy się w nurt działań całego Kościoła, według zachęty i wskazań papieża Franciszka. Przede wszystkim skupiamy się na nauczaniu o prawdzie miłosierdzia w czasie homilii, rekolekcji, katechez, spotkań formacyjnych. Zapraszamy do nawiedzania sanktuarium Miłosierdzia Bożego z relikwiami bł. Michała Sopocki w Białymstoku oraz świątyń z Bramami Miłosierdzia.

Kiedy w lipcu przyjedzie do Białegostoku młodzież w ramach Światowych Dni Młodzieży, katechezy i konferencje będą także dotyczyć Bożego miłosierdzia. A już teraz cieszymy się, że coraz więcej osób przyjeżdża do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, bo to oznacza, że Rok Miłosierdzia przynosi owoce.

 

Białystok jest nazywany miastem Bożego Miłosierdzia. Dlaczego?

Tym właśnie mianem w 1999 r. określił Białystok ówczesny metropolita białostocki abp Stanisław Szymecki. Powodów jest kilka. To tutaj ks. Michał Sopoćko przeżył ostatnie lata swojego życia: apostołował i czynił starania o zatwierdzenie kultu Bożego Miłosierdzia. W Białymstoku znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które jest spełnieniem marzeń ks. Sopoćki. Już w Wilnie chciał wybudować kościół, ale wojna uniemożliwiła ten zamiar. To właśnie tutaj spoczywają doczesne szczątki ks. Michała Sopoćki i tu odbyła się jego beatyfikacja. Pierwszym miejscem, szczególnie związanym z Bożym Miłosierdziem i bł. Michałem Sopoćką, jest kaplica sióstr Jezusa Miłosiernego przy ul. Poleskiej 42 w Białymstoku, gdzie można zobaczyć pamiątki po ks. Michale.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter