28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowo biskupa Jacka Grzybowskiego po spotkaniu przewodniczących synodalnych zespołów parafialnych

Ocena: 0
823

Synodalność, wyzwania Kościoła lokalnego i sytuacja w parafiach były głównymi tematami spotkania koordynatorów Synodalnych Zespołów Parafialnych z Diecezjalnym Zespołem Synodalnym. W spotkaniu wzięło udział około 150 osób. Konferencję "Dlaczego Synod i czym w ogóle jest synodalność?" wygłosił biskup pomocniczy diecezji Jacek Grzybowski.

Fot. Diecezja Warszawsko-Praska/Jakub Troszyński - Spotkanie przewodniczących synodalnych zespołów parafialnych, 15.01.2022 r.

Biskup Jacek Grzybowski wyjaśnił podstawowe pojęcia związane z Synodem oraz wskazał problemy, z jakimi mierzy się wspólnota Kościoła. Przytaczał i omawiał słowa papieża Franciszka, z którego inicjatywy rozpoczął się Synod.

Droga synodalna jest drogą, której Duch Święty pragnie dla Kościoła w nowym tysiącleciu. Są to bardzo ważne i mocne słowa, które wypowiada sam papież Franciszek, głowa Kościoła katolickiego. Jest to zgromadzenie biskupów, kardynałów, świeckich z całego świata  po to, aby rozeznawać, wzrastać i rozwijać się, stawiając  po drodze nowe pytania, na które należy odpowiedzieć

– mówił bp Grzybowski. Wymienił takze kwestie, które według papieża Franciszka podlegają głębokiemu dialogowi i wymagają konkretnej zmiany. To m.in. potrzeba nawrócenia pastoralnego czy świadoma edukacja młodzieży.

Chodzi o to, żeby żyć i odczuwać z Kościołem i w Kościele. Co w licznych sytuacjach będzie także powodem cierpienia w Kościele oraz cierpienia z powodu Kościoła. Kościół powszechny żyje w Kościołach partykularnych i z nich się składa. Papież myśli globalnie, ale my mamy skupić się na pracy wśród naszych wspólnot. Naprawdę, sytuacja w polskim Kościele jest wyjątkowa, inna niż w Afryce, Ameryce Łacińskiej czy Ameryce Północnej. Dlatego też musimy zastanawiać się synodalnie nad tym, jakie są wyzwania naszego czasu, naszej wspólnoty i naszego regionu

– zaznacza biskup Grzybowski.

Po konferencji wszyscy uczestnicy pracowali w grupach, dzieląc się dotychczasowymi efektami parafialnych prac i wskazując na trudności oraz wyzwania diecezjalnego etapu Synodu. Każda z grup złożyła sprawozdanie z dyskusji i wniosków, jakie zostały sformułowane. W najbliższym czasie będą one przedstawione na stronie internetowej diecezji.

Po spotkaniu bp Grzybowski skierował do przewodniczących synodalnych zespołów parafialnych swoje pasterskie słowo:

Szanowni Koordynatorzy Zespołów Synodalnych,

bardzo serdecznie chcemy podziękować Wam za spotkanie, które odbyło się 15 stycznia 2022 r. w auli kurialnej.

Doświadczenie żywego Kościoła, pełnego ewangelicznego zapału i radości z bycia „misjonarzami” było dla nas wszystkich pięknym przeżyciem. Dziękujemy Wam za tak liczną obecność, wspólną modlitwę, stawiane pytania, dzielenie w grupach oraz chęć dalszego zaangażowania na rzecz Synodu o synodalności i działań w parafiach naszej diecezji.

Przypominamy, że do 30 stycznia 2022 roku czekamy na Wasze sprawozdania z prac w grupach (synod@diecezja.waw.pl). Wasze wnioski będą rozesłane do wszystkich koordynatorów i posłużą do lepszego przygotowania następnego spotkania, które odbędzie się 5 marca 2022 roku w Parafii św. O. Pio, ul. Fieldorfa 1, 03-984 Warszawa. Szczegółowy program spotkania zostanie wysłany później. Czujcie się już zaproszeni.

Pragniemy Wam przypomnieć i serdecznie zaprosić 23 stycznia 2022 roku do Parafii św. O. Pio, na Mszę Świętą o godz. 18.00, której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Adrian Galbas SAC.

Chcemy Was również poinformować, że ostateczny termin składania ankiet został wydłużony do dnia 15 marca 2022 r. (plakat z poprawioną datą znajduje się w załączniku).

Na dalszy czas Waszej służby, życzymy Wam wytrwałości i darów Ducha Świętego.

Z błogosławieństwem

bp Jacek Grzybowski
wraz z Diecezjalnym Zespołem Synodalnym

Ankieta i Vademecum Synodu DWP

Fotorelacja ze spotkania

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter