28 listopada
sobota
Leslawa, Zdzislawa, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowa Boga i słowo człowieka

Ocena: 0
2152

Pod intrygującym tytułem „Kamyk z procy Dawida” ukazała się najnowsza książka ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i Tomasza Rowińskiego.

Więcej na temat jej zawartości mówi podtytuł: „Jak czytać Pismo Święte”. Książka ma formę rozmowy znanego publicysty, historyka idei, ze światowej sławy biblistą, jedynym Polakiem wyróżnionym watykańską Nagrodą Ratzingera. Gwarantuje to najwyższy poziom merytoryczny publikacji.

Mimo to książka nie jest hermetyczna w treści. Mogą z niej korzystać ludzie bez specjalistycznego przygotowania, którzy chcą czytać i lepiej rozumieć Słowo Boże. Chociaż prawdą jest, że lektura może być w wielu momentach odkrywcza także dla duszpasterzy, a nawet wykładowców Pisma Świętego. Dla mnie zupełnie nowe jest ukazanie w tej książce misji proroka Jonasza. Jak dowodzi ks. Chrostowski, prorok został posłany nie do pogan w Niniwie, ale do żydowskich mieszkańców tego miasta, którzy znaleźli się tam w czasie niewoli babilońskiej. To zmienia charakter jego misji i wymowę całej Księgi Jonasza w stosunku do sposobu prezentowania jej przez wielu wykładowców i kaznodziejów.

Ksiądz profesor, odpowiadając na pytania red. Rowińskiego, naświetla proces powstawania Biblii oraz relacje między jej natchnieniem i nieomylnością. Pokazuje, w czym przejawia się historyczność ksiąg biblijnych, dlaczego znajdujemy w niej trudne dzisiaj do przyjęcia opisy i jak należy do nich podchodzić. Odnosi się do konkretnych postaci i wydarzeń ze Starego i Nowego Testamentu. Zaczyna od omówienia opisu stworzenia świata, a kończy na działalności św. Pawła Apostoła. W centrum jest oczywiście Osoba Jezusa Chrystusa, Jego historyczność, przesłanie i relacja do Starego Przymierza.

Wiele uwagi rozmówcy poświęcają różnym tłumaczeniom i wydaniom Biblii. Szczególne przywiązanie wykazuje ks. profesor do Septuaginty – Biblii greckiej, która stała się Biblią pierwotnego Kościoła. Z polskich przekładów poleca Biblię Tysiąclecia, choć nie ukrywa wielu potknięć w jej tłumaczeniu. Podkreśla jednak znaczenie jedności między Słowem Bożym obecnym w liturgii Kościoła z tym, co czytamy w prywatnej lekturze. W zakończeniu książki znajdujemy dziesięć rad biblisty – celnych jak kamyk z procy Dawida – jak przystąpić do codziennej lektury Biblii. Gdyby nawet tylko to dało się nam z tej książki zastosować, już warta byłaby swojej ceny i czasu, aby ją przeczytać.

 

„Kamyk z procy Dawida. Jak czytać Pismo Święte”, z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim rozmawia Tomasz Rowiński, Wydawnictwo M, Kraków 2018, 254 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 listopada

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Bo Pan jest Bogiem wielkim, †
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 22,1-7;Ps 95,1-7c; Łk 21,34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter