28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sława Bohu

Ocena: 0
1491

– Tu się dzisiaj tworzy Kościół powszechny, w czasie Pięćdziesiątnicy, która dla nas oznacza spotkanie Kościoła wielu obrządków, wielu języków, wielu tradycji. Christos woskries! – powiedział ze wzruszeniem i radością ksiądz mitrat Stefan Batruch, a zgromadzeni odpowiedzieli gromko: Istinno woskries. Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał!

fot. Barbara Sułek-Kowalska/Idziemy

Uroczystą Świętą Liturgią w pierwszy majowy wieczór rozpoczęła działalność nowa wspólnota duszpasterska wiernych obrządku greckokatolickiego. Ich świątynią stała się – z woli bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza warszawsko-praskiego – przykościelna kaplica rzymskokatolickiej parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników na Grochowie, przy ul. Spalinowej. Jej proboszcz ks. prałat Krzysztof Jackowski z otwartym sercem zaprosił młodą, złożoną głównie z pracujących w naszym kraju obywateli Ukrainy, wspólnotę. Jej duszpasterzem z kolei jest młody ksiądz Wołodymyr Raczkowski, który przyjechał z diecezji czortkowsko-buczackiej. W organizacji – także chóru! – pomagał teolog Petro Petreniy, oddelegowany przez biskupa obrządku greckokatolickiego młody absolwent UKSW.

Przygotowania przebiegały w błyskawicznym tempie, choć były wielotorowe: s. Zenobia, służebnica NMP, szyła ornaty i obrusy – których w tym obrządku jest znacznie więcej niż w rzymskokatolickim; poproszeni o pomoc wierni z greckokatolickich wspólnot przy ulicach Miodowej i Domaniewskiej przez dwa tygodnie przychodzili po pracy, sprzątali, czyścili i bielili ściany, a pani Natalia organizowała chór. I zrobiła to tak skutecznie, że pod koniec liturgii śpiewało już całe zgromadzenie!

Ksiądz mitrat Batruch przyjechał na uroczystość z Lublina, gdzie nie tylko jest proboszczem i wykładowcą KUL, ale też prowadzi Fundację Kultury Duchowej Pogranicza. W płomiennym kazaniu wielokrotnie dziękował biskupowi warszawsko-praskiemu i grochowskiemu proboszczowi za zrozumienie, gościnność i współpracę. – Dotknął go palec Boży i jest tu z nami, choć mógłby powiedzieć, że nie ma czasu i jest zmęczony – podkreślił ks. Batruch.

– Tak jak was dotknął – mówił do wiernych – że znaleźliście czas i siłę na wspólną pracę, ąbyśmy mogli dzisiaj przeżywać to święto. Sława Tobie Bohu! Sława, że Tyś jest!

– Od was teraz zależy – przypomniał – aby to miejsce stało się domem modlitwy, abyśmy pokazali, że chcemy się tu modlić, że chcemy żyć w przyjaźni i jedności, zachowując zarazem naszą tożsamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter