28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skutecznie i bez rozgłosu

Ocena: 4.8
1876

– Honorujemy bohaterów drugiego planu: osoby bezinteresownie wspierające innych, działające w małych ośrodkach – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

fot. Irena Świerdzewska / Idziemy

Z ks. Marcinem Iżyckim, dyrektorem Caritas Polska, rozmawia Irena Świerdzewska

 

Po raz 16. Caritas Polska rozdała statuetki i wyróżnienia Ubi Caritas. Jakie jest znaczenie tej nagrody?

Ubi Caritas jest najważniejszą nagrodą za pomoc charytatywną niesioną drugiemu człowiekowi. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny udało się uhonorować bohaterów drugiego planu, wyjątkowe osoby bezinteresownie wspierające innych, działające w małych ośrodkach, w małych społecznościach. Przy całym swoim zaangażowaniu pozostają one bardzo skromne. Chcemy je docenić.

 

Pośród kilku kategorii nagród – „Darczyńca”, „Świadectwo”, „Współpraca” – o których decyduje kapituła, jest specjalna nagroda przyznawana przez Dyrektora Caritas Polska. Co spowodowało, że Ksiądz nagrodził s. Urszulę Brzonkalik z Aleppo?

To uhonorowanie jej dotychczasowej pracy. Od wielu lat pracuje ona na Bliskim Wschodzie, była misjonarką w Egipcie, w Bejrucie – pamiętam siostrę sprzed 10 lat, z Libanu – a od ponad dwu lat pracuje w zniszczonym wojną syryjskim mieście, wśród ludzi wymagających kompleksowego wsparcia. Dzięki pracy s. Urszuli możemy tę pomoc nieść mieszkańcom Aleppo. Zaangażowanie siostry wykracza ponad to, do czego została powołana, wszystkie siły oddaje potrzebującym. Koordynuje też flagowy program Caritas Polska „Rodzina rodzinie”, trwający już ponad rok. Dzięki wsparciu płynącemu od Polaków z różnych diecezji mamy pod opieką prawie 10 tys. rodzin w Aleppo, w tym ponad 85 proc. stanowią rodziny chrześcijańskie. Ta duża pomoc ze strony Polski zauważona jest w Aleppo i w Syrii.

 

A czym jest nagroda Medal Caritas Polska, przyznana w tym roku po raz pierwszy?

Medal ustanowiony został już wcześniej, ale w tym roku został przyznany po raz pierwszy. Trafił do burmistrza Waldemara Grochowskiego z Rudnika nad Sanem. Miałem okazję odwiedzić tę miejscowość, w której Caritas sandomierska prowadzi kilka ośrodków. Współpraca z władzami samorządowymi układa się wzorcowo. Władze zdają sobie sprawę, że Caritas często wypełnia ich funkcje, niosąc pomoc mieszkańcom. Nikogo nie dziwi obecność Caritas, w której pracę włącza się wiele osób. Jednocześnie wielu podopiecznych ośrodków Caritas znalazło pracę w urzędzie gminnym, wykonując proste, ale niezbędne prace. Nagradzając burmistrza Rudnika, chcieliśmy uhonorować przez jego osobę wszystkich samorządowców wspierających dzieła Caritas. Pokazać, jak doceniamy taką współpracę.

 

Ubi Caritas przekracza granice nie tylko ludzkiej biedy, ma też wymiar ekumeniczny. W czym się to wyraża?

Od kilku lat do współpracy zaproszone są Kościoły prawosławny, ewangelicko-augsburski, ewangelicko-reformowany, które przecież także niosą pomoc potrzebującym. Swoimi wyróżnieniami podczas gali Ubi Caritas honorują pomagających innym. To także zbliża nas ekumenicznie.

 

W jakim punkcie jest dziś dzieło Caritas?

Kontynuujemy dotychczasowe akcje, w przypadku niektórych dzieł nieco przełożyliśmy akcenty, wprowadzamy też nowe inicjatywy. Wieloletnia akcja „Tornister pełen uśmiechów” poszerza zakres pomocy: dostrzegamy polskie dzieci z Litwy, Ukrainy, Białorusi, które przyjeżdżają do nas na kolonie. W tym roku wyjechały wyposażone w szkolne przybory i inne pomoce edukacyjne. Akcja „Skrzydła” będzie poszerzona o program grantów w ramach akcji „Złote skrzydła”. Zaczęliśmy też wspierać pracę polskich misjonarzy. Czasem potrzebne są niezbyt wielkie, ale istotne inwestycje w różnych częściach świata. Rozpoczęliśmy już program pomocy m.in. w Argentynie z udziałem argentyńskiej Caritas, biskupa jednej z diecezji i ponad setki pracujących tam misjonarzy.

 

Gdzie można zobaczyć efekty pracy ludzi Caritas?

Chcemy bardziej wchodzić we współpracę z mediami, przywróciliśmy wydawanie kwartalnika naukowego „Caritas”. W pierwszym numerze pokazujemy problem migrantów i uchodźców, by sprawy te były lepiej rozumiane, bo często spór toczy się wokół rzeczy, o których dyskutanci nie mają pojęcia.

Wchodzimy w media społecznościowe. Mamy specjalny zespół, który poprzez Facebook, Tweeter, Instagram dociera do młodych odbiorców. Praca wymaga dobrej organizacji, rozłożonej w czasie, bo nie mamy wielu kadr do podjęcia nowych zadań. Widzimy konieczną do zagospodarowania lukę: pomoc ludziom starszym i samotnym. Takich osób przybywa, ich dzieci wyjechały w poszukiwaniu pracy, trzeba się nimi zająć.

Na co dzień Caritas Polska realizuje wiele działań, w ciszy, bez większego rozgłosu. Sami doświadczamy tego ze strony darczyńców, którzy proszą o anonimowość. Chcę w tym miejscu podziękować wszystkim zaangażowanym w dzieło Caritas w Polsce, wolontariuszom, pracownikom, ludziom dobrej woli, za ich wsparcie finansowe i za modlitwę. To dzięki nim jesteśmy największą instytucją pomocową w całym kraju, nie tylko w polskim Kościele.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter