26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skala prześladowań

Ocena: 5
970

Najgorszą postawą jest nasza obojętność i bierność. mówi Leszek Osieczko, kierownik oddziału Open Doors Polska, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

fot. archiwum Leszka Osieczko

Obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Może Pan przybliżyć skalę prześladowań chrześcijan na świecie?

Dziś szacujemy, że prześladowanych jest 340 milionów chrześcijan, z czego ponad 309 milionów poddanych jest prześladowaniom w najwyższym stopniu. W 2020 r. z powodu wiary w Jezusa Chrystusa życie oddało ponad 4700 osób, najwięcej w Afryce. Z geografii prześladowań wynika, że najtragiczniejszą sytuację obserwujemy w krajach z przewagą ludności wyznającej radykalny islam.

 

W jaki sposób Open Doors wspiera prześladowanych?

Nawiązujemy kontakt z osobami, których najbliżsi zginęli w wyniku prześladowań. Organizujemy pomoc materialną, ponieważ rodziny nierzadko tracą jedynych żywicieli. Kobiety w krajach, gdzie obowiązuje prawo szariatu, są marginalizowane i traktowane jak ludzie drugiej kategorii. Dlatego staramy się otwierać nowe możliwości, wspierając je edukacyjnie poprzez kursy czytania, pisania, obsługi komputera, naukę zawodu, co zwiększa ich możliwości przetrwania. W ubiegłym roku z pomocy Open Doors skorzystało 900 tys. osób na całym świecie.

 

Na czym polega efektywna pomoc?

Istotne jest, aby pomoc nie uzależniała, ale stwarzała w dłuższej perspektywie możliwość samoprzetrwania. Dzięki kursom prześladowani chrześcijanie zakładają mikrogospodarstwa rolne, hodują zwierzęta, otwierają zakłady usługowe, piekarnie, małe punkty gastronomiczne. Otrzymują narzędzia, aby wykonywać zawód, który w Polsce określamy jako „złota rączka”. Skala okrucieństwa i prześladowań rodzi także potrzebę pilnej pomocy psychologicznej dla osób, które doznały traumy.

 

Co możemy zrobić, mieszkając w Polsce, dla prześladowanych chrześcijan?

Nasi bracia i siostry w wierze mówią wprost pracownikom Open Doors: „módlcie się za nas”. Tę prośbę przekazujemy, gdziekolwiek jesteśmy. Zachęcam również do pisania odręcznie kart pocieszenia i wysyłania ich do wdów, sierot, osób osadzonych w więzieniu, które niejednokrotnie dodają im nadziei, a zdarza się, że wręcz ratują życie. Możemy napisać do konkretnych osób kilka myśli w języku angielskim, zapisując krótki werset z Pisma Świętego lub parę słów: „pamiętam o Tobie”, „modlę się za Ciebie”, „bądź silny (silna)”. Aby dowiedzieć się, jak wysłać kartę, zapraszamy na naszą stronę www.opendoors.pl, zakładka Bądź aktywny.

 

Open Doors od lat przygotowuje Światowy Indeks Prześladowań. W których państwach trwają największe prześladowania w 2021 r.?

Ranking przedstawia 50 krajów, gdzie chrześcijanie doświadczają największych prześladowań. Na pierwszym miejscu od lat jest Korea Północna, następnie Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Erytrea, Jemen, Iran, Nigeria, Indie.

 

Jakie kluczowe trendy wynikają z raportu?

Rządy wielu państw wykluczają mniejszości religijne, w tym chrześcijan, z pomocy związanej z przeciwdziałaniem skutkom kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19. Na przykład pomimo że w czasie epidemii uruchomiono pomoc rządową w Indiach, nie mogli z niej skorzystać chrześcijanie, ze względu na wyznawaną religię. Za sprawą jasno zdefiniowanej agendy rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) i prezydenta Indii Ram Nath Kovinda mamy do czynienia z rugowaniem chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej. Hasła pod tytułem „Indie dla hinduistów” i „koniec z chrześcijaństwem w Indiach do 2021 r.” są postulatami, które przekazuje się opinii publicznej.

Wzrasta też liczba ataków ekstremistów islamskich na chrześcijan w Afryce. Wystarczy przypomnieć chociażby tragiczną sytuację w największym afrykańskim państwie – Nigerii. Istnieje silny konflikt pomiędzy północą kraju, zamieszkiwaną w większości przez muzułmanów, i chrześcijańskim południem. Chrześcijanie, którzy zamieszkują obszary północne, są siłą wysiedlani i zmuszani do osiedlenia się na południu. W skali globalnej wzrasta nienawiść wobec symboli chrześcijańskich, które są profanowane. W ubiegłym roku zniszczono blisko 4,5 tys. budynków kościelnych na świecie.

 

Czy chrześcijanie w Europie też są prześladowani?

Od 2005 r. Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie udokumentowało ponad 1600 przypadków ataków skierowanych przeciwko wyznawcom Chrystusa. Oczywiście jesteśmy zapewniani o tym, że Europa stoi na straży praw wszystkich obywateli, ale tak nie jest, gdyż nie potrafi ich efektywnie bronić. Warto przytoczyć przykłady zarejestrowane przez Laboratorium Wolności Religijnej działające w Polsce. W samym 2020 r. odnotowano 255 przykładów agresji wobec wyznawców Chrystusa. Były to różne działania, począwszy od nawoływania do nienawiści, skończywszy na przemocy fizycznej, czego przykładem może być atak nieznanych sprawców przy użyciu pałek teleskopowych 27 października 2020 r. na osoby broniące pomnika św. Jana Pawła II w Wołominie przed dewastacją podczas miejscowego Strajku Kobiet. W wyniku działania sprawców jedna osoba została ranna. Innym przykładem jest atak na księdza wikarego z parafii św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu.

Tu warto przypomnieć słowa papieża Franciszka wypowiedziane w kwietniu 2016 r. Ojciec Święty zauważył, że istnieją dwa rodzaje prześladowań chrześcijan. Pierwszy to wyraźny atak na osobę przyznającą się do imienia Chrystusa. Natomiast druga forma jest bardziej „subtelna” – papież nazwał ją „uprzejmym prześladowaniem, gdyż przybiera pozory kultury, maskuje się jako coś nowoczesnego, jako postęp”. Ten, kto „nie postępuje zgodnie z kanonem nowoczesnych przepisów”, będzie „uprzejmie prześladowany”. Niestety, upływający czas udowadnia nam, że „uprzejme prześladowanie” powoli traci swoją łagodną twarz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter