6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Siostra Philippa Rath laureatką Nagrody Edyty Stein

Ocena: 0
294

Niemiecka benedyktynka s. Philippa Rath została laureatką tegorocznej Nagrody Edyty Stein. Jak poinformował Krąg Edyty Stein w Getyndze, nagrodę przyznano za zaangażowanie zakonnicy w prawa kobiet w Kościele katolickim.

fot: youtube

Dowiodła tego jako delegatka na obrady Drogi Synodalnej oraz w dwóch publikacjach ogólnoniemieckich. W opinii jury nagrody, zaangażowanie siostry Rath jest zgodne z zaangażowaniem Edyty Stein, która również położyła wybitne zasługi w walce o prawa kobiet – zarówno w Kościele, jak i poza nim.

Przypomniano, że Stein, która przeszła z judaizmu na chrześcijaństwo, zamordowana w obozie koncentracyjnym w 1942 roku, już w 1928 roku napisała w artykule o diakonacie i kapłaństwie kobiet: „Wydaje mi się, że w kontekście dogmatycznym nie ma nic, co mogłoby zabronić Kościołowi wprowadzenia takiej dotychczas niespotykanej innowacji”.

Prawie sto lat później siostra Philippa Rath pracuje nad tym, aby ta „niespotykana innowacja” stała się rzeczywistością w Kościele, podkreśliło jury nagrody.

Siostra Rath urodziła się w 1955 roku w Düsseldorfie. Z wykształcenia jest politologiem, teologiem i historykiem. Żyje jako mniszka benedyktyńska w opactwie św. Hildegardy w Rüdesheim-Eibingen nieopodal Bonn.

Przyznawana co da lata Nagroda Edyty Stein jest wyrazem uznania dla osób, grup i instytucji ponad granicami państwowymi, wyznaniowymi i religijnymi, które wyróżniły się w wybitny sposób, poinformowano w komunikacie. Nagroda jest dotowana – jej wysokość wynosi 5 tys. euro.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter