25 marca
sobota
Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Siostra Anna Bałchan nagrodzona

Ocena: 0
1722

Siostra Anna Bałchan, od lat zaangażowana w pomoc kobietom i ich dzieciom dotkniętym przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, została tegoroczną laureatką Nagrody im. Bł. Ks. Emila Szramka.

2015-12-07 19:12
lk, adaw, ksas (KAI) / Katowice, mz

Terapeutka i działaczka społeczna została uhonorowana za "wielkie serce, miłosierdzie oraz nieustępliwą obronę godności człowieczej". Wręczenie nagrody nastąpi we wtorek 8 grudnia w Katowicach.

S. Anna Maria Bałchan SMI należy do Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Jest teologiem i terapeutą oraz działaczką społeczną. Od 1999 r. zajmuje się pomocą kobietom w kryzysie. W 2001 została jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia im. Marii Niepokalanej na Rzecz Pomocy Dziewczętom i Kobietom w Katowicach, od 2010 działającego pod nazwą Stowarzyszenie PoMOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej.

S. Bałchan pomaga kobietom i ich dzieciom zagrożonym lub dotkniętym przemocą seksualną, fizyczną i psychiczną, ofiarom handlu kobietami, ofiarom przymuszonej prostytucji, a także bezrobotnym, mającym problemy wychowawcze, małżeńskie i finansowe. Była wielokrotnie nagradzana za dokonania w tym zakresie. W 2008 r. otrzymała Nagrodę Totus oraz Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.

Nagroda im. Bł. Ks. Emila Szramka przyznawana jest osobie odznaczającej się wielką i znacząca działalnością na rzecz dzisiejszych Katowic w tych dziedzinach, które były bliskie bł. ks. Emilowi Szramkowi, jak działalność charytatywna, edukacja, integracja społeczna, ekumenizm, biblioznawstwo, sztuka, piśmiennictwo i muzyka.

Ogłoszenie decyzji Kapituły i wręczenie Nagrody odbędzie się we wtorek 8 grudnia po Mszy św. odpustowej w parafii mariackiej w Katowicach.

Wyróżnienie wręczane jest co roku 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w parafii Mariackiej w Katowicach, gdzie w latach 1926-1940 proboszczem był ks. Emil Szramek.

Bł. ks. Emil Szramek był w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej proboszczem parafii mariackiej w Katowicach. Znany był jako żarliwy duszpasterz, gorliwy patriota, działacz społeczny i narodowy w okresie Powstań Śląskich i Plebiscytu, badacz historii i kultury Śląska, mecenas sztuki, budowniczy katowickiej katedry. Zginął męczeńską śmiercią 13 stycznia 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Beatyfikował go Jan Paweł II w 1999 r. jako jednego ze 108 polskich męczenników II wojny światowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter