7 marca
niedziela
Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Siła wspólnoty

Ocena: 0
1417

– Ta parafia jest dziełem całego klasztoru. Bardzo zaangażowani są też świeccy. Dominikanie mają taką zasadę: jeżeli ktoś może coś zrobić za nas albo może to zrobić lepiej od nas, to niech robi – mówi o. Krzysztof Michałowski OP, proboszcz parafii św. Dominika na warszawskim Służewie.

fot. Michał Komorek / Idziemy

Klasztor na Służewie założył przed wojną o. Jacek Woroniecki z myślą o domu studiów dla dominikanów z krajów słowiańskich. Parafia powstała w latach 50. z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego. Komuniści chcieli usunąć stąd dominikanów, parafia miała ich zatrzymać. Zakładał ją o. Adam Studziński, który był też pierwszym proboszczem. Obecnie na jej terenie mieszka około 15 tys. osób. Ale wierni ściągają tu z całej Warszawy.

Przykładem jest Alina Adamska, która od 10 lata pełni funkcję koordynatorki spotkań dla osób niepełnosprawnych. Grupa powstała z inicjatywy poprzedniego proboszcza o. Witolda Słabiga. – Raz w miesiącu mamy swoją Mszę, a potem jest agapa i coś ciekawego. Ostatnio jedna z naszych wolontariuszek opowiadała o wakacyjnej podróży do Ekwadoru, była też u nas alpinistka Monika Rogozińska czy aktorka Maja Komorowska – opowiada pani Alina.

W organizacji spotkań pomagają członkowie Wspólnoty Dobrego Łotra. – To bardzo pięknie, że młodzi ludzie zauważają potrzeby osób niepełnosprawnych. Ich kontakty nie ograniczają się do comiesięcznych spotkań, często pomagają w codziennym życiu – tłumaczy Alina Adamska.

Grupa Dobrego Łotra to wspólnota charyzmatyczno-modlitewna zrzeszająca osoby, które wyszły z dominikańskiego duszpasterstwa akademickiego Studnia. Do samej Studni przychodzi w tygodniu około 200-250 studentów. – Centrum naszej wspólnoty jest cotygodniowa Msza o 20.15 – mówi o. Łukasz Filc, który jest duszpasterzem akademickim – poza tym jest biblijna Esencja, Sztuka Kochania dla par i Kuźnia, gdzie dyskutuje się o lekturach duchowych. Październik to początek roku duszpasterskiego w Studni. – Zaczynamy od rekolekcji na dobry początek. W tym roku tematem jest Różaniec, bo to tydzień różańcowy w naszej parafii – wyjaśnia o. Filc.

Tydzień przygotowała Wspólnota Żywego Różańca. – To najliczniejsza nasza grupa, należy do niej około 600 osób. Jest też Różaniec Rodziców, do którego należy około 400 osób – mówi o. Michałowski.

Wiernych licznie gromadzi obraz Matki Bożej Żółkiewskiej, którego historia wiąże się z Żółkwią i jej założycielem hetmanem Stanisławem Żółkiewskim. Teofila z Daniłowiczów Sobieska, wnuczka hetmana i matka króla Jana III Sobieskiego, ufundowała tam klasztor dominikański, w którym obraz był przez lata przechowywany. Do Warszawy dotarł po wojnie i znalazł nowy dom w kaplicy na Służewie. W kościele swoją kaplicę ma też św. Dominik, patron parafii. Projektował ją zmarły w tym roku architekt Stanisław Niemczyk. – Od czasu, kiedy powstała kaplica, odczuwamy szczególne błogosławieństwo naszego patrona. Objawia się to nowymi powołaniami u dominikanów świeckich – cieszy się proboszcz. Przy parafii działa fraternia bł. Imeldy oraz nowa wspólnota bł. Michała Czartoryskiego i bł. Piergiorgia Frassatiego. Zrzeszają one ludzi świeckich, którzy pragną na co dzień żyć duchowością dominikańską.

Wszystkich co roku w maju integruje Jarmark św. Dominika. To wielkie święto, w które włączają się wszelkie wspólnoty i instytucje działające przy parafii. A jest ich co niemiara. Oprócz parafii oraz klasztoru św. Józefa, w którym mieszka 35 zakonników i 13 nowicjuszy, działa tutaj także Instytut Tomistyczny, duszpasterstwa specjalistyczne, rodzin, młodzieży i studentów, szkoła śpiewu liturgicznego, szkoła pisania ikon, Studium Dominicanum. A to i tak jeszcze nie wszystko.

– Bogactwo tego miejsca bierze się z siły naszej dominikańskiej wspólnoty – podsumowuje o. Michałowski. Przełożonym całej wspólnoty jest przeor klasztoru, o. Jakub Kruczek. Probostwo to oficjum, czyli jedna z posług zakonnych. Parafią zajmuje się czterech braci. – Odpowiadamy przede wszystkim za przygotowanie do sakramentów i kancelarię. Pozostali bracia pomagają w spowiedzi, odprawiają Msze, głoszą kazania, prowadzą swoje grupy. To wielka pomoc, zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy zaczyna się kolęda – mówi proboszcz.

Listopad na Służewie będzie muzyczny. Na 11 listopada zaplanowano „Śpiewanki patriotyczne”, a w okresie Wszystkich Świętych „Zaduszki z artystami” – koncert charytatywny połączony ze wspomnieniami o zmarłych w minionym roku artystach. W zeszłym roku można było posłuchać Haliny Frąckowiak czy Pawła Domagały, a całość prowadziła Małgorzata Kożuchowska. Do tego udało się zebrać około 30 tys. zł na walkę z handlem ludźmi. – Jest dużo świetnej muzyki, a przy okazji można zrobić coś dobrego – zachęca proboszcz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter