2 lipca
czwartek
Jagody, Urbana, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Siewca pokoju i nadziei

Ocena: 0
3291


DLA RDZENNYCH MIESYKAŃCÓW

Już podczas pierwszego spotkania w stolicy Madagaskaru, Antananarywie, Franciszek wskazał, że zadaniem polityki jest służba dla ludzkiej społeczności oraz autentycznego i integralnego rozwoju człowieka. – Mając to na uwadze, zachęcam was do zdecydowanej i stanowczej walki z wszelkimi endemicznymi formami korupcji i spekulacji, powiększającymi nierówności społeczne oraz do stawienia czoła sytuacjom wielkiego ubóstwa i wykluczenia, które zawsze rodzą warunki nieludzkiej nędzy – powiedział.

Zaapelował o położenie kresu rabunkowej eksploatacji lasów i przeciwdziałanie zagrożeniom dla różnorodności biologicznej roślinnej i zwierzęcej. – Nie może być prawdziwego podejścia ekologicznego ani konkretnego działania na rzecz ochrony środowiska bez sprawiedliwości społecznej przyznającej prawo do wspólnego przeznaczenia dóbr ziemi pokoleniom obecnym, ale także przyszłym – podkreślił papież. Wskazał, że globalizacja gospodarcza nie powinna prowadzić do homogenizacji kulturowej. – Jeśli uczestniczymy w procesie, w którym szanujemy priorytety i styl życia rdzennych mieszkańców oraz w którym respektujemy oczekiwania obywateli, to zapewnimy, że pomoc udzielana przez wspólnotę międzynarodową nie będzie jedyną gwarancją rozwoju kraju; to sami ludzie będą stopniowo przejmować troskę o siebie, stając się twórcami własnego losu.

Podczas spotkania w klasztorze karmelitanek bosych w Antananarywie papież podkreślił, że „osobę modlącą się pożera pragnienie spotkania z Bogiem”. – Jesteście żywym świadectwem tego niewyczerpanego pragnienia, które mieszka w sercach wszystkich ludzi. Wśród wielu ofert utrzymujących – bez powodzenia – że zaspokoją serce, życie kontemplacyjne jest pochodnią, która prowadzi do jedynego wiecznego ognia. Wyraźnie wskazujecie na cele, ku którym zmierza cała społeczność Kościoła, kroczącego drogami czasu, wpatrzonego w przyszłe zjednoczenie wszystkiego w Chrystusie, zapowiadającego niebieską chwałę – mówił do mniszek. Przypomniał, że „wstawiennictwo w modlitwie jest wyrazem naszego braterskiego zaangażowania wobec bliźnich, jeśli potrafimy włączyć w nie życie innych, ich najbardziej wstrząsające lęki i ich najpiękniejsze marzenia”.

– Jesteśmy wezwani do rozsypywania ziaren wiary i nadziei na tej ziemi – powiedział Ojciec Święty do biskupów Madagaskaru w katedrze Andohalo w Antananarywie, odwołując się do hasła pielgrzymki „Siewca pokoju i nadziei”, które może dobrze odzwierciedlać misję powierzoną biskupom. – Siewca zna swoją glebę, dotyka jej, czuje ją i przygotowuje, aby mogła wydać z siebie to, co najlepsze. My, biskupi, na obraz Siewcy, jesteśmy wezwani do rozsypywania ziaren wiary i nadziei na tej ziemi. W tym celu musimy rozwinąć ten „węch”, który pozwoli nam lepiej ją poznać, a także odkryć, co niszczy ziarna.

Papież zaznaczył, że „obrona osoby ludzkiej stanowi inny wymiar obowiązku duszpasterskiego. Aby być pasterzami według serca Bożego, musimy jako pierwsi głosić Ewangelię ubogim”. Podkreślił rolę laikatu, wskazując, że „również świeccy są posłani na żniwa, są wezwani do wzięcia udziału w połowach, do zarzucenia sieci i poświecenia czasu na „różnorodną działalność apostolską, tak w Kościele, jak i w świecie”.

Do budowania przyszłości pełnej nadziei zachęcił Franciszek młodzież podczas czuwania modlitewnego na polu diecezjalnym Soamandrakizay na przedmieściach stolicy. Przestrzegł przed gonitwą za złudzeniami, zwodzącymi nas obietnicami, które „nas znieczulają, odbierają naszą żywotność, radość, uzależniają nas i zamykają w kręgu pozornie bez wyjścia i pełnym goryczy”.

– Wymagania, jakie stawia nam Jezus, uwalniają nas od jednego z najgorszych zniewoleń: życia dla siebie samego – mówił papież podczas kończącej czuwanie Mszy Świętej z udziałem 800 tys. wiernych. Wskazał, że „pójście za Jezusem nie jest odpoczynkiem”, lecz zaangażowaniem wymagającym. Jednak związane z tym wyrzeczenia mają sens „w świetle radości i święta spotkania z Jezusem Chrystusem”. – Spójrzmy na otaczający nas świat: iluż mężczyzn i ile kobiet, ludzi młodych, dzieci cierpi i jest całkowicie pozbawionych wszystkiego! To nie należy do Bożego planu.

 


NASZA PIERWSZA MISJA

Także o młodych mówił Ojciec Święty na wyspie Mauritius. Podczas Mszy Świętej pod Pomnikiem Maryi Królowej Pokoju w Port-Louis powiedział: – Pomimo wzrostu gospodarczego, jakiego doświadczył wasz kraj w ostatnich dziesięcioleciach, najbardziej cierpią ludzie młodzi. To oni najbardziej cierpią z powodu bezrobocia, które powoduje nie tylko niepewną przyszłość, ale także pozbawia ich możliwości poczucia się budowniczymi wspólnej historii. To spycha ich na ubocze i zmusza do wyobrażania sobie życia na marginesie społeczeństwa, zostawia ich bezbronnymi i niemal bez punktów odniesienia w obliczu nowych form niewolnictwa XXI w. To oni, ludzie młodzi, są naszą pierwszą misją. Nie pozbawiajmy się młodzieńczego oblicza Kościoła i społeczeństwa; nie pozwólmy handlarzom śmierci, by ukradli pierwociny tej ziemi!

Franciszek zachęcił do życia ewangelicznymi błogosławieństwami, będącymi dowodem tożsamości chrześcijanina. – Tutaj, przed ołtarzem poświęconym Maryi Królowej Pokoju, na górze, z której widzimy miasto i morze w oddali, stanowimy część tej wielości twarzy, które przybyły z Mauritiusu i z innych wysp tego obszaru Oceanu Indyjskiego, aby słuchać Jezusa głoszącego błogosławieństwa – mówił. – Tego samego Słowa Życia, które jak dwa tysiące lat temu, ma tę samą moc, ten sam ogień, rozpalający serca najbardziej oziębłe.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły
+ dzień powszedni
Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 7,10-17; Ps 19,8-11; Mt 9,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter