22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sierpień bez alkoholu

Ocena: 0.624999
1251

Wspaniałym darem jest decyzja o dobrowolnej abstynencji, o którą apelujemy szczególnie w sierpniu. - mówi bp. Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w rozmowie z Barbarą Wiśniowską

fot. BP KEP

Polacy są już zmęczeni apelami o trzeźwość w sierpniu, poście i adwencie. Warto do tego wracać?

Chociaż przekonanie o niezastąpionej roli alkoholu jest bardzo silne w życiu Polaków, to jednak musimy wyraźnie powiedzieć, że coraz więcej osób rozumie, że bez alkoholu można żyć radośnie i z satysfakcją. Ci, którzy piją ryzykownie i szkodliwie, stanowią rzeszę około 3 milionów. To oni stwarzają najwięcej problemów i wielu z nich wkrótce dołączy do prawie milionowej grupy alkoholików. To oni też najmocniej wyrażają sprzeciw wobec różnych inicjatyw trzeźwościowych. Najczęściej mówią, że „lampka wina to nic złego”. Niestety, w ich przypadku z pewnością na lampce się nie kończy. Badania mówią, że grupy pijące w sposób szkodliwy dla zdrowia wypijają blisko 70 proc. alkoholu dostępnego na rynku! Nasz problem narodowy polega w dużej mierze na tym, że większość godzi się na taką sytuację. Toleruje zło, z powodu którego cierpimy wszyscy. Wszyscy płacimy za szkody spowodowane przez nietrzeźwych Polaków. A że ich liczba rośnie, to już sprawa między innymi wszechobecnej reklamy alkoholu i powszechnej jego dostępności.

 

Jak zmieniła się sytuacja podczas pandemii?

Społeczna izolacja jeszcze pogłębiła problemy uzależnień, zwłaszcza gdy chodzi o picie alkoholu. Nie jest to problem tylko Polaków. Na całym świecie od początku wprowadzenia obostrzeń widoczny jest zwiększony popyt na alkohol. Niepokój o zdrowie, o pracę wielu ludzi próbuje rozładować za pomocą substancji psychoaktywnych. Niektórzy sięgają po alkohol nawet podczas nauki czy pracy zdalnej. A przecież żadna substancja narkotyczna nie jest w stanie rozwiązać nawet najmniejszego problemu. Ona jedynie go pogłębi. Kryzys możemy pokonać tylko trzeźwością. To po prostu ABC mądrego i skutecznego sposobu pokonywania trudności. Warto tutaj wspomnieć o najnowszych badaniach WHO, które mówią, że każda ilość alkoholu jest szkodliwa i zagraża zdrowiu. Zapytajmy, czy jest to spójne postępowanie – robić wszystko, by nie zachorować na COVID, a jednocześnie niszczyć swoje zdrowie, pijąc alkohol?

 

Alkohol kojarzy się z dobrą zabawą. Może warto wypracować inne skojarzenia?

Skojarzenie alkoholu z dobrą zabawą jest szkodliwym mitem, głęboko zakorzenionym w społecznej świadomości, co pogłębia reklama. Wystarczy odrobina zdrowego rozsądku, żeby zobaczyć, ile fałszu zawiera to połączenie. Przecież to właśnie alkohol jest tak często przyczyną kłótni, bójek, różnych przestępstw i tragedii. Czy dobra zabawa polega na tym, że goście nie pamiętają często, o czym rozmawiali, czy przypadkiem nie zrobili czegoś wstydliwego, nie pamiętają nawet, co jedli? Z pewnością nie. Trzeba walczyć z mitem synonimu alkohol = dobra zabawa, chociażby poprzez odpowiednie przygotowanie rodzinnych spotkań. Życzliwe rozmowy, dobra muzyka, wspólne gry i zabawy, smaczne potrawy i serdeczna atmosfera sprawią, że nikt z gości nie będzie odczuwał potrzeby sztucznego pobudzania się alkoholem. Dla gospodarzy spotkań właśnie to powinno stanowić punkt honoru, że w ich domu nie jest potrzeby trunek, aby każdy czuł się dobrze.

 

Wielu chciałoby ochronić swoje dzieci przed uzależnieniem. Jak to zrobić?

Przede wszystkim trzeba dać przykład swoim życiem. Trzeźwym, a najlepiej abstynenckim. Rodzice powinni 24 godziny na dobę być gotowi chronić swoje nieletnie dzieci. Żeby tak było, muszą praktykować trzeźwość. Najważniejszą jednak sprawą jest to, aby w rodzinach panowała wzajemna miłość. To właśnie ona najlepiej chroni dzieci i młodzież przed popadaniem w uzależnienia. Ogromną rolę odgrywają również żywa wiara i regularne praktyki religijne. Trzeba, aby rodziny były prawdziwymi domowymi kościołami.

 

Jak można pomóc osobie, która już jest uzależniona?

Chcę zwrócić uwagę na opowieść anonimowego alkoholika, który przez lata walczył o trzeźwość. Udało mu się ocalić życie tylko dlatego, że całkowicie zrezygnował z alkoholu. Ten człowiek mówi, że obecna Polska jest krajem, który uniemożliwia mu wytrwanie w abstynencji. Wchodzi do sklepu po chleb, widzi półki uginające się od piwa. Chce zatankować samochód, przy kasie pełno butelek z wódką i innymi trunkami. Na ulicach miast na każdym rogu billboard z reklamą piwa. W telewizji reklamy piwa. Na festynie miejskim czy gminnym piwo leje się strumieniami. Jak mam zachować abstynencję w takich warunkach? – pyta ten zdesperowany mężczyzna. Daję ten przykład, aby podkreślić odpowiedzialność całego społeczeństwa, a zwłaszcza państwa i samorządu, za trzeźwość uzależnionych. Jeśli chodzi o uzależnione osoby bliskie, to zawsze warto szukać pomocy u specjalistów. Trzeba wspierać je gorliwą modlitwą i ofiarą. Dobrze jest podjąć dobrowolną abstynencję w intencji wyzwolenia z nałogu tej osoby.

 

Istnieją bezalkoholowe piwa dla kobiet w ciąży i bezalkoholowy szampan dla dzieci. Co Ksiądz Biskup o nich sądzi?

To wielkie, cyniczne kłamstwo. Przede wszystkim chodzi tutaj o wypracowanie nawyku jak najczęstszego sięgania po napoje alkoholowe. To próba przyzwyczajania dzieci i młodzieży do picia od najmłodszych lat. Tak wiele matek traci swoje dzieci przez alkohol, wiele krzywdzi je na całe życie, spożywając alkohol w ciąży. Badania potwierdzają, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może spowodować nieodwracalne skutki dla zdrowia dziecka, czyli alkoholowy zespół płodowy. W Polsce rocznie rodzi się kilka tysięcy noworodków z FAS.

 

Co możemy zrobić dla trzeźwości narodu?

O trzeźwość społeczeństwa tak naprawdę troszczą się nieliczne samorządy. Ci samorządowcy, którzy nieodpowiedzialnie zezwalają na powstawanie coraz to nowych punktów sprzedaży alkoholu, biorą na siebie winę za rozpijanie narodu, za krzywdę wielu rodaków. Ta trudna sytuacja nie zwalnia jednak nikogo z odpowiedzialności. Każdy może i powinien dać przykład trzeźwości w codziennym życiu. Wspaniałym darem jest decyzja o dobrowolnej abstynencji, o którą apelujemy szczególnie w sierpniu. Proszę też o zaangażowanie się w różne wspólnoty mające za cel apostolstwo trzeźwości. Każdego też proszę o modlitwy i duchowe ofiary w intencji odnowy moralnej naszej ojczyzny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Poniedziałek, VI Tydzień Wielkanocny
Niech święci cieszą się w chwale, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 15,12-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter