15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Seminaryjne "Gaudeamus"

Ocena: 0
1337

W tym miejscu rozpoczyna się kolejny etap formowania tych, którzy zostaną posłani do posługi jako diakoni i kapłani. Ale pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy powołani – powiedział bp Romuald Kamiński podczas Mszy Świętej w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej na warszawskim Tarchominie z okazji inauguracji roku akademickiego.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Szczególnie przywitał dziewięciu najmłodszych alumnów. – Skończyły się wakacje, ale nie o wakacje tu chodzi. Alumni przechodzą ze świata do spraw Bożych. Będąc w seminarium, dostrzega się, jak ten świat jest zagubiony.

Biskup podkreślił, że należy wciąż wychodzić z tego, co światowe, i przychodzić do dwóch obficie zastawionych stołów: Słowa i Eucharystii. Nawiązując do postaci Jezusa, Hioba i św. Teresy z Lisieux, wytłumaczył znaczenie cierpienia i postawy ufności wobec Tego, który „jest mocny dokonywać wielkich rzeczy w naszym życiu”.

W auli WSD zebranych przedstawicieli uczelni wyższych z Warszawy, środowisk ekumenicznych, władz samorządowych, Policji, dziekanów i duchownych diecezji warszawsko-praskiej, a przede wszystkim 50 kleryków powitał rektor WSD ks. prof. Krzysztof Warchałowski. – Nowy rok akademicki rozpoczynamy w uczelni, która jest domem formacyjnym. Przygotowanie kapłanów do posługi jest sztuką niełatwą i odpowiedzialną – mówił, podkreślając wagę wszechstronnego, nie tylko teologicznego, ale także psychologicznego czy pedagogicznego wykształcenia duchownych.

– Przede wszystkim kapłan ma być świadkiem – podkreślił, zaznaczając że ten rok akademicki będzie szczególny ze względu na cztery wydarzenia: Synod biskupów o młodzieży – w dniach 3-28 października, 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową – 16 października, stulecie odzyskania niepodległości – 11 listopada, wreszcie 18. rocznicę powołania WSD – 8 grudnia.

Od 2000 r. WSD przygotowało do święceń 181 absolwentów, którzy poszli do parafii, szkół, szpitali i innych instytucji diecezjalnych; kilku wyjechało na misje. – Seminarium jest, jak mówił Benedykt XVI, wspólnotą w drodze do kapłaństwa – zaznaczył rektor.

Wykład inauguracyjny „Kapłani Kościoła katolickiego wobec Polski odrodzonej” wygłosił prof. Jan Żaryn. Po nim odbyło się uroczyste ślubowanie dziewięciu nowych kleryków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter