9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sejm ustalił dopuszczalny limit opłaty za śmieci "od wody"

Ocena: 0
687

Sejm w czwartek uchwalił nowelę tzw. ustawy śmieciowej, która m.in. ustanawia maksymalną wysokość opłat śmieciowych przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody. Ma ona wynosić ok. 150 zł. Nowe przepisy mają też ograniczyć koszty funkcjonowania gospodarki odpadowej w gminach.

grafika: www.urzadochota.waw.pl

W trakcie głosowań posłowie poparli kilkanaście poprawek do nowelizacji. Poparcie uzyskała zmiana, która precyzuje obowiązki właściciela nieruchomości w przypadku przyjęcia uchwały o indywidualnym rozliczaniu się z gospodarki odpadowej mieszkańców zabudowy wielolokalowej. Większość uzyskała też zmiana precyzująca przepis o odpowiedzialności właścicieli budynków za ustalanie sposobu odbioru odpadów.

Poprawkę do nowelizacji, pozwalającą bez ograniczeń windować maksymalną opłatę za śmieci przy wykorzystaniu metody od zużycia wody, zgłosiły KO i Lewica, jednak tę poprawkę Sejm odrzucił. Zgodnie z nowelą opłata za śmieci "od wody" nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe. Jak tłumaczył resort klimatu i środowiska, ma być to ok. 150 zł.

O tym, że w nowelizacji znajdzie się odpowiedni przepis określający właśnie maksymalną stawkę, jaką będzie można zastosować przy metodzie od zużycia wody, ministerstwo klimatu i środowiska informowało jeszcze zanim nowelizacja została skkierowana do Sejmu. Przepis ten jest konsekwencją zastosowania wspomnianej metody przez władze stolicy, co drastycznie podwyższyło opłaty śmieciowe dla mieszkańców.

W trakcie prac nad ustawą resort tłumaczył, że ustalenie maksymalnej opłaty ma ochronić przed dużymi podwyżkami rodziny wielodzietne. Przedstawiciele samorządów zwracali jednak uwagę, by gminy, które wybrały taki sposób naliczania opłat śmieciowych (głównie gminy turystyczne), nie były karane za to, co stało się w stolicy. Związek Miast Polskich wskazywał, że przepis dot. maksymalnej opłaty obejmie nie tylko rodziny wielodzietne, ale także lokale wynajmowane cudzoziemcom, turystom, pracownikom. To z kolei - jak przekonywano - wpłynie na zmniejszenie dochodów gmin, mimo relatywnie wyższych kosztów gospodarki odpadowej.

Nowe przepisy dadzą Ministrowi Klimatu i Środowiska m.in. możliwość wydawania indywidualnych decyzji dla gmin ws. odstępstwa od pięciopojemnikowej zbiorki odpadów. Resort zapewnił, że ma to się dziać jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Chodzi o to, żeby nie rozmontować sytemu selektywnej zbiórki odpadów opartej na różne frakcje.Inną jeszcze konsekwencją nowielizacji jest możliwość wydłużenia z roku do trzech lat możliwości składowania niektórych odpadów, co ma również pozwolić obniżyć koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami.

++++++++++++++++

Tymczasem - jak przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej, prokurator Aleksandra Skrzyniarz - w czwartek na posiedzeniu niejawnym Wojewódzki Sąd Administracyjny "stwierdził nieważność przepisów, na podstawie których doszło do powiązania opłat pobieranych od mieszkańców m.st. Warszawy za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze zużyciem wody na nieruchomościach, a co za tym idzie do znacznego ich podwyższenia".

Chodzi o metodę naliczania opłat za wywóz śmieci od gospodarstw nie wyposażonych w wodomierze. Prokuraturze nie podoba się również ustalenie przeciętnej normy miesięcznej na poziome 4 metrów sześciennych na jednego mieszkańca.

Skargę na uchwałę Rady m.st. Warszawy zmieniającą zasady opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi skierowała do sądu administracyjnego 23 listopada ub.r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie domagając się stwierdzenia nieważności uchwały w całości.

Wyroki WSA są nieprawomocne. "Ponieważ Wojewódzki Sąd Administracyjny obradował na posiedzeniu niejawnym, czekamy na uzasadnienie wyroków" - przekazała odnosząc się do wyroku WSA stwierdzającego nieważność stołecznych "uchwał śmieciowych" rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter