15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM w Panamie i stulecie KEP. "Przed nami ważny rok"

Ocena: 0
1444

Światowe Dni Młodzieży w Panamie, 100-lecie Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską to tylko niektóre z wydarzeń w rozpoczynającym się roku 2019 – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

„Już w styczniu w Panamie papież Franciszek spotka się z młodymi z całego świata na Światowych Dniach Młodzieży. Jak poinformował bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, z Polski na Światowe Dni Młodzieży poleci 3,5-4 tys. młodych, co sprawi, że będą oni największą grupą wśród pielgrzymów z Europy.

Wśród nich będzie 150 wolontariuszy krótkoterminowych i dwoje długoterminowych. Poza tym pielgrzymom z Polski towarzyszyć będzie 15 biskupów oraz 150 księży” – stwierdził ks. Rytel Andrianik. Na tych młodych, którzy nie pojadą do Panamy, czekają inicjatywy w polskich diecezjach, m.in. „Panama w Warszawie”, „Panama w Krakowie”, „Panama w Częstochowie” i w innych miastach.

W 2019 r. będziemy także obchodzić 100-lecie powstania Konferencji Episkopatu Polski i 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. „Z tej okazji odbędzie się konferencja naukowa poświęcona wielkim postaciom Kościoła z ostatnich 100 lat i publikacja książkowa oraz wystawa związana z historią Konferencji Episkopatu Polski. Temu tematowi będzie poświęcone marcowe zebranie plenarne Episkopatu, które odbędzie się w Warszawie od 12 do 14 marca 2019 roku” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.

W czerwcu zaś będziemy obchodzić 40. rocznicę pierwszej wizyty św. Jana Pawła II w Ojczyźnie. W październiku zaś przypada kolejny okrągły jubileusz: 100-lecie powstania Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. „Te jubileusze pokazują, że wraz z rodzącą się Niepodległą postawały także instytucje kościelne, aby służyć obywatelom Polski. Ukazuje to zaangażowanie Kościoła w odbudowę państwa polskiego” – zauważył ks. Rytel-Andrianik.

Rok 2019 zakończy 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu, które odbędzie się między 29 grudnia 2019 a 1 stycznia 2020 roku. Spotkanie organizowane przez Wspólnotę Taizé odbyło się w tym mieście już dwukrotnie, w 1989 i 1995 roku.

„Przed nami ważny rok, który – jak klamrą – spina młodzież. Rozpoczynamy Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie, a kończymy spotkaniem młodych Taizé we Wrocławiu” – podsumował rzecznik Episkopatu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter