9 grudnia
sobota
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM w diecezji

Ocena: 0
454

To ma być doświadczenie wspólnoty Kościoła. Chcemy gromadzić się wokół Boga, modlić się, oddawać Bogu nasze sprawy. - mówi ks. Michał Dziedzic, duszpasterz młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej, w rozmowie z Jakubem Kruszewskim

fot. Robert Śliwiński

Czym jest Diecezjalny Zlot Młodzieży, zaplanowany na 25 listopada?

To cykliczne wydarzenie, obecnie odbywa się co roku. We wcześniejszych latach, według zalecenia św. Jana Pawła II, odbywało się w roku, w którym nie było Światowych Dni Młodzieży, czyli spotkania z papieżem młodzieży z całego świata. Młodzież spotykała się wtedy w diecezjach ze swoimi biskupami, przed Niedzielą Palmową. Od trzech lat spotkania takie odbywają się co roku, a wyznaczona została na ten dzień niedziela Chrystusa Króla. Ze względów organizacyjnych spotkania odbywają się dzień wcześniej, w sobotę.

 

Co czeka młodych podczas spotkania na Arenie w Legionowie?

Jest to przede wszystkim spotkanie modlitewne z biskupem diecezji. Rozpocznie się o godz. 10.00. Ksiądz Jakub Bartczak, który śpiewa hip-hop, da też świadectwo swojej wiary, misji i powołania. Usłyszymy również koncert i świadectwo krakowskiego zespołu NiemaGOtu, który wprowadzi nas w klimat uwielbienia Pana Boga i modlitwy. W centrum będzie liturgia Słowa, podczas której usłyszymy Ewangelię z Niedzieli Chrystusa Króla oraz słowo skierowane do młodzieży przez bp. Romualda Kamińskiego. Podczas nabożeństwa odbędzie się przyrzeczenie członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy chcą w uroczysty sposób poświęcić się służbie Bogu, Kościołowi i ojczyźnie.

 

Jak duże jest zainteresowanie?

Szykujemy się na około 1300 osób, na razie mamy 300 zgłoszeń. Kolejne dni pokażą, ilu będzie uczestników. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 listopada.

 

Co zrobić, żeby wziąć udział w spotkaniu?

Najlepiej zgłaszać się w grupach zorganizowanych przez parafie, duszpasterzy pracujących z młodzieżą. Na stronie www.diecezja.waw.pl podane są informacje oraz e-mail do sekretariatu, który zbiera zgłoszenia od opiekunów: sekretariat@sdm.waw.pl. Obok grup w tym roku po raz pierwszy zaczęły zgłaszać się osoby indywidualne. Przypuszczam, że przyczynił się do tego program wydarzenia, zaproszeni są goście, z którymi ci młodzi sympatyzują. Minimalny wiek uczestnika to 15 lat, osoby niepełnoletnie powinny posiadać zgodę na udział podpisaną przez rodzica lub opiekuna prawnego. Zgodę na formularzu trzeba przekazać opiekunowi grupy.

 

Jakie znaczenie może mieć takie spotkanie dla młodych ludzi?

Przy wysokiej frekwencji może być dla młodego człowieka dobrym doświadczeniem. Pozwoli mu zobaczyć, że nie jest sam w Kościele, jest tu wielu jego braci i wiele sióstr, którzy też modlą się i przyznają się do wiary. To ma być doświadczenie wspólnoty Kościoła. Chcemy gromadzić się wokół Boga, modlić się, oddawać Bogu nasze sprawy. Jak czytamy w Piśmie Świętym: „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich”. Zgromadzimy się też, aby polecać tych, którzy naszej modlitwy potrzebują, którzy jeszcze nie wybrali Jezusa jako swojego Mistrza albo bardzo mało o Nim słyszeli.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Sobota, I Tydzień adwentu
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 9, 35 – 10, 1. 5a. 6-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter