25 maja
piątek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM: trwają przygotowania do festiwalu Młodych

Ocena: 0
764

Festiwal Młodych był tematem spotkania Zespołu Prasowego KO ŚDM Kraków 2016 z mediami, które odbyło się 14 kwietnia.

2016-04-14 15:22
ekorb / Kraków (KAI), sg

Przedstawiciele Komitetu oraz organizacji współpracujących przedstawili inicjatywy, które angażują młodych ludzi, by wykorzystywali swoje talenty artystyczne i sportowe.

– Festiwal Młodych zawiera różnorodne formy ekspresji – koncerty, spektakle, street art – mówił Antoni Tompolski z departamentu Festiwalu Młodych KO ŚDM. Wydarzenia Festiwalu Młodych odbywać się będą na 70 scenach w Krakowie i okolicach, w kościołach, w przestrzeni miejskiej czy w salach uczelni krakowskich. Planowe są wystawy, spektakle taneczne, projekcje filmów, dyskusje i debaty naukowe. System zgłoszeń działa do końca kwietnia, ale już teraz mamy ponad 350 zgłoszeń, w tym więcej niż 100 z Polski, 50 z Francji, 16 z Włoch oraz pojedyncze z RPA, Korei Południowej i Libanu. Wszystkie zgłoszenia są sprawdzane przez komitet krakowski, a potem akceptowane przez Papieską Radę ds. Świeckich.

– Festiwal Młodych jest elementem ŚDM już od 1997 roku w Paryżu. Wydarzenia kulturalne i artystyczne są nieodłącznym elementem ŚDM. Jest to szansa dla młodych pielgrzymów, gospodarzy, i wszystkich zaangażowanych, by zobaczyć jak twórczy i utalentowany jest młody Kościół – podsumowuje Dorota Abdelmoula, rzecznik prasowy KO ŚDM Kraków 2016.

W organizację Festiwalu Młodych angażują się wspólnoty międzynarodowe, które chcą animować modlitwę, prowadzić nabożeństwa i wydarzenia kulturalne. Michele Magalhães – misjonarka z Brazylii, wolontariuszka w KO ŚDM opisała podczas briefingu jeden z nich – organizowany przez wspólnotę SHALOM Festiwal Halleuyah stworzony w Brazylii jako propozycja na czas karnawału.

Więcej informacji – https:// www.facebook.com/shalomnajmj. Organizacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” planuje z kolei m.in. oratorium tworzone przez Piotra Rubika, które zostanie wystawione na Rynku Głównym w Krakowie.

Jak przedstawiła Małgorzata Skorupa z departamentu Festiwalu Młodych, ważną jego częścią jest Centrum Powołaniowe – miejsce, w którym młodzi ludzie poznają różne drogi realizacji powołania. Będzie się ono składać z dwóch części: prezentacji działalności różnych organizacji katolickich i wspólnot, a także czterech Akademii. W ramach Akademii uczestnicy będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i posłuchać ludzi, którzy w życiu zajmują się tym, do czego zostali powołani i robią to z pasją. Do tej pory zgłosiło się 140 inicjatyw, w tym 40 wspólnot międzynarodowych, przedstawiciele Episkopatów krajów, zakonów i zgromadzeń.

Wszystkie wydarzenia Festiwalu Młodych będą bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych.

Więcej informacji o idei Festiwalu Młodych - http:// www.krakow2016.com/idea-festiwalu-mlodych

Podczas ŚDM odbędą się także wydarzenia sportowe. We współpracy z SIEMACHĄ tworzony jest turniej Copa Católica. Copa Católica jako część Festiwalu Młodych, odbędzie się na terenie Com-Com Zone w Nowej Hucie, w dniach 26-27 lipca 2016 (wtorek, środa). Pomysłodawcą turnieju jest Gabriel del Fiaco, wolontariusz z Brazylii, koordynator przedsięwzięcia, na które nadal można się zapisywać. Już teraz swój udział zgłosiły 22 drużyny. Więcej informacji - http://www.copacatolica.com.

Obok Festiwalu Młodych i Centrum Powołaniowego podczas ŚDM Kraków 2016 będzie działać Międzynarodowe Centrum Ewangelizacyjne (MCE/ICE) stworzone z inicjatywy biskupa Grzegorza Rysia i Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Więcej informacji - http:// www.krakow2016.com/miedzynarodowe-centrum-ewangelizacyjne.

Organizowane są także Inicjatywy, które już teraz mają angażować młodych ludzi. 16 kwietnia odbędzie się w Krakowie Studniówka ŚDM. Na 100 dni do otwarcia ŚDM wolontariusze z Krakowa chcą wejść w ostatni etap przygotowań w rytmie poloneza. Jedna z grup projektowych programu Wolontariat PLUS organizuje spotkanie integracyjne dla wszystkich zaangażowanych w przygotowania. Kamila Skupień z departamentu Wolontariatu KO ŚDM Kraków 2016 powiedziała, ze już ponad 350 osób potwierdziło udział w Studniówce.

Więcej informacji: http:// www.krakow2016.com/studniowka-z-sdm

15 maja odbędzie się Fishmob, organizowany przez Lednicę 2000.

– Lednica 2000 współpracuje z komitetem na różnych płaszczyznach. O. Jan Góra zawsze podkreślał, że Lednica jest inspirowana nauczaniem św. Jana Pawła II – tak jak ŚDM. Fishmob ma być formą dziękczynienia za jego osobę, a jednocześnie zaproszeniem na Lednicę i na ŚDM w Krakowie – mówił Paweł Dobrowolski – wodzirej lednicki. Spontaniczny taniec i modlitwa odbędzie się 15 maja w kilkudziesięciu miejscach w Polsce i za granicą, w tym, pod Bazyliką Mariacką w Krakowie. Pod zegarem odmierzającym czas do wydarzeń centralnych ŚDM odbędzie się przedpremierowe wykonanie układu do hymnu ŚDM Kraków 2016 „Błogosławieni miłosierni”.

Więcej informacji: http:// www.krakow2016.com/fishmob-dla-jana-pawla-ii

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły