3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM 2019: tu zamieszkają polscy pielgrzymi

Ocena: 5
6155

Jednym z miejsc, które chcemy zaproponować Polakom na czas Dni w Diecezjach, jest prałatura Bocas del Toro, położona na archipelagu na Morzu Karaibskim – zapowiada w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, który przebywa z roboczą wizytą w Panamie.

fot. dronepicr via Foter.com / CC BY

Jednym z celów wizyty w Panamie delegacji Krajowego Biura Organizacyjnego (KBO) ŚDM w Panamie jest poznanie miejsc, które zostaną zaproponowane Polakom jako miejsce pobytu podczas Dni w Diecezjach. Jednym z nich jest prałatura Bocas del Toro – położona na archipelagu na Morzu Karaibskim, ok. 10 godzin drogi od stolicy Panamy. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, do wyboru przyczynił się fakt, że w Bocas del Toro pracuje obecnie jedyny polski misjonarz w Panamie, ks. Józef Gwóźdź SVD.

– Kolejnym miejscem, które zaproponujemy polskim grupom, jest położona ok. 3 godz. drogi od Panamy diecezja Chitré, gdzie każdego roku odbywają się narodowe spotkania młodzieży, gromadzące do 8 tys. uczestników – zapowiada dyrektor KBO ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski.

Dni w Diecezjach poprzedzą tydzień wydarzeń centralnych ŚDM, które odbędą się w stolicy Panamy w dniach 22-27 stycznia 2019 r. Pytany o to, czy styczniowy termin będzie stanowił problem dla polskich grup, ks. Parafiniuk podkreśla, że nie należy skupiać się na rozważaniu, czy data jest niedogodna, ale dołożyć starań, by umożliwić Polakom wyjazd w tym terminie.

– Pamiętajmy, że mówimy o spotkaniu Kościoła powszechnego, a nie europejskiego. Do tej pory kilkanaście spotkań odbyło się w terminie wakacji europejskich. Nie możemy być egoistami i myśleć tylko o sobie – wyjaśnił kapłan.

Podsumowując wrażenia z dotychczasowego pobytu w Panamie, ks. Parafiniuk zwraca uwagę na serdeczność i otwartość Panamczyków.

– Są pełni radości, że ich mały kraj na chwilę stanie się stolicą młodego Kościoła. Ich entuzjazm sprawia, że czujemy się tu bardzo dobrze i mamy wrażenie, że Panamczycy dołożą wszelkich starań, żeby dobrze przygotować to spotkanie – relacjonuje.

Według dyrektora KBO ŚDM, pomocą w przygotowaniach będą dla gospodarzy doświadczone wywiezione z Polski.

– Rozmawiając z panamską młodzieżą, mamy wrażenie, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie się nie skończyły. Doświadczenie przyjęcia w Polsce, m.in. we Wrocławiu, zostawiły w nich głęboki ślad. Dlatego teraz chcą przyjąć Polaków tak, jak sami zostali przyjęci. I przez różne przypadki odmieniają tu polskie przysłowie „gość w dom, Bóg w dom – opowiada ks. Parafiniuk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter