8 lipca
środa
Edgara, Elzbiety, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

ŚDM 2016: ełckie Dni w Diecezji pod znakiem misji

Ocena: 0
992

Diecezja ełcka przygotowuje się do przyjęcia młodzieży z zagranicy w ramach Tygodnia Misyjnego, poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

2016-02-19 13:56
luk, mr (KAI) / Ełk, mz
fot. www.mlodziez.diecezja.elk.pl

Do tej pory swój przyjazd potwierdziło 1 tys. osób z Litwy, Rosji, Łotwy, Angoli, Niemiec i Włoch – diecezja jest przygotowana na przyjęcie nawet 5 tys. pielgrzymów.

– To duże przedsięwzięcie organizacyjne. Już od ponad roku przedstawiciele władz samorządowych włączają się w przygotowania. Cieszy nas fakt otwartości naszych rodzin, które bardzo chętnie przyjmą pielgrzymów. Będzie to dla nich okazja do dzielenia się świadectwem wiary, spełniania uczynków miłosierdzia względem drugiego oraz zaprezentowania piękna naszej diecezji – wyjaśnił ks. Łukasz Różycki, diecezjalny koordynator ŚDM w Ełku.

Przygotowany program Tygodnia Misyjnego ma pozwolić na wymianę międzykulturową oraz, jak podkreślił biskup ełcki, Jerzy Mazur, wzajemne ubogacanie się zapałem misyjnym. – Pielgrzymi przybędą do nas również ze świadectwem swojej wiary, bo i my dzisiaj potrzebujemy ewangelizacji – powiedział hierarcha.

Goście z zagranicy będą brali udział w przygotowanym programie obejmującym poznawanie kultury, religijności (wędrówki śladami św. Brunona, sanktuaria) i piękna przyrody diecezji – perłą są niewątpliwie Szlaki Papieskie: „Tajemnice Światła” i „ Tajemnice Zawierzenia”. Jak zaznaczają organizatorzy pielgrzymowanie ma być szczególną okazją do poznawania Boga, historii i przyrody ziemi mazurskiej, augustowskiej, sejneńskiej i suwalskiej. Wyjątkowy dla pielgrzymów będzie także szlak kajakowy, którego trasą pływał niegdyś św. Jan Paweł II.

Na piątek 22 lipca zaplanowany jest Dzień Miłosierdzia, który będzie sposobnością do podjęcia uczynków miłosierdzia przez pielgrzymów i młodzież diecezji ełckiej na rzecz potrzebujących naszej diecezji. Będzie to można uczynić poprzez pomoc w hospicjach, domach dziecka czy osobom samotnym.

Kolejny dzień, sobota, będzie mieć wyjątkowy wymiar misyjny. W tym dniu wszyscy pielgrzymi wraz z diecezjanami przybędą do Ełku na wspólne spotkanie. Podczas Eucharystii biskup ełcki dokona posłania misyjnego uczestników. Natomiast w niedzielę w miejscach pobytu pielgrzymi będą mieli okazję do podzielenia się świadectwem swojej wiary i umiłowania Chrystusa oraz wyrażenia wdzięczności za gościnne przyjęcie.

Diecezjalni wolontariusze ŚDM już od dwóch lat angażują się w przygotowania do ŚDM w swoich dekanatach i poszczególnych parafiach. Młodzież prowadzi wiele akcji w parafiach, aby i ich rówieśnicy mogli pojechać do Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym. W parafiach prowadzona jest również akcja „Bilet dla Brata”, w którą chętnie włączają się wierni. Wszystkie informacje o ełckich Dniach w Diecezji można znaleźć na stronie internetowej www.mlodziez.diecezja.elk.pl.

Dni w Diecezjach to miejscowe inicjatywy diecezji, które w dniach 20-25 lipca poprzedzą centralne obchody 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na czas przygotowań do ŚDM diecezje przybrały nazwy biblijne (np. Kana, Moria czy Jordan). Szczegółowe informacje o diecezjalnych centrach ŚDM organizujących lokalne wydarzenia dostępne są pod adresem: www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 lipca

Środa, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera
Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 10,1-3.7-8.12; Ps 105, 2-7; Mt 10,1-7
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter