8 sierpnia
poniedziałek
Cypriana, Emiliana, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Schronienie w parafii

Ocena: 4.85
1106

Uchodźców z Ukrainy przyjmują liczne parafie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

fot.www.facebook.com/CentrumOpatrznosci/

W parafii Nawrócenia św. Pawła przy ul. Kobielskiej 10 w Warszawie schronienie znalazły dwie matki z sześciorgiem dzieci. Proboszcz ks. Bogusław Kowalski powiedział, że panie trafiły za sprawą s. Walerii CSS koordynującej parafialny Punkt Charytatywny Caritas. – Osoby są zakwaterowane w Domu Parafialnym i mają zapewnione wyżywienie – tłumaczy ks. Bogusław.

Uchodźców wspiera parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach. Proboszcz ks. Adam Ścisłowski relacjonuje, że wierni z wszystkich miejscowości zasługują na uznanie, w tym z OSP Stare Grabie oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Duczkach i Starych Grabiach. Mieszkańcy zapewniają posiłki, przyjmują przybyszów do domu, prowadzą magazyn z darami, a pomoc medyczną świadczą lekarze wolontariusze  Magdalena i Sławomir Tymińscy. Naczelnik OSP Stare Grabie dodaje, że do tej pory udało się pomóc ok. pięćdziesięciorgu osobom.

Sytuacja jest dynamiczna przyjmujemy ludzi w dzień i w nocy, niektórzy uchodźcy po krótkim wypoczynku jadą dalej

– przedstawia sytuację.

Dziesięcioro potrzebujących zamieszkuje na terenie tak zwanej „Prałatówki”, dawnej plebanii po śp. ks. prał. Krysztopie.

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie - Marymoncie zawiązała Grupę Pomocy Uchodźcom. Proboszcz Marcin Jurak MIC mówi, że rodziny z parafii przyjęły już ponad sto osób.

Część uchodźców po krótkim pobycie, wyjeżdża dalej do rodzin w Niemczech, Szwecji czy Kanadzie. Tym, którzy chcą zostać w Polsce pomagamy znaleźć pracę i wynająć mieszkania. Udostępniliśmy pomieszczenie na zorganizowanie warsztatów psychologicznych dla kobiet

– wyjaśnia duchowny.

W parafii św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie działa parafialny Zespół Pomocy Ukrainie, dzięki któremu znaleziono tymczasowe zamieszkanie dla dwudziestu sześciu dorosłych oraz szesnaściorga dzieci. W par. św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51 w Warszawie w pierwszych dniach marca przebywało dziewięć osób, w tym pięcioro dzieci, część osób zamieszkuje na plebanii.

Przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, we współpracy z dzielnicą Wilanów parafia otworzyła dodatkowy punkt zbiórki dla uchodźców. Ks. Tadeusz Aleksandrowicz informuje, że od pon. do pt. w godz. od 17.00 do 21.00 w podziemiach świątyni przy Panteonie Wielkich Polaków można przynosić dary serca, w tym najbardziej potrzebne środki higieniczne i opatrunkowe. W sobotę wolontariusze oczekują od 12.00 do 20.00. Od pon. do pt. w godz. 9.00 - 17.00 pod numerem tel. 22 201 97 10 jest czynna infolinia, gdzie można zasięgnąć dodatkowych informacji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Dominika, prezbitera
Niebo i ziemia pełne chwały Twojej
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 17, 22-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter