11 grudnia
środa
Damazego, Waldemara, Daniela
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sanktuarium życia

Ocena: 5
505

Kościół Ducha Świętego na Nowym Mieście w Warszawie zostanie ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia. Od lat kwitnie tu dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

fot. Katarzyna Kasjanowicz / Kościół Ducha św w Warszawie

Pomysłem Duchowej Adopcji zainteresowali się warszawscy paulini, którzy opracowali tekst liturgii przyrzeczenia adopcyjnego i wdrożyli go w praktykę obrzędową.

O. dr Marek Tomczyk, przeor warszawskiego klasztoru Paulinów przy ul. Długiej, zauważa, że w przestrzeni negatywnego trendu, który św. Jan Paweł II nazwał „kulturą śmierci”, życie jawi się jako dar wyjątkowy, niedający się podrobić ani zamienić na nic innego, a naszym moralnym obowiązkiem jest je pielęgnować i chronić. Dlatego też tegoroczna paulińska Warszawska Pielgrzymka Piesza szła pod hasłem: „Jasnogórska Matka Życia”.

 


UPOWAŻNIENI DO BUDOWY

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego to dzieło niezwykłe, przepełnione tajemnicą na każdym etapie. Osoba, która zobowiązuje się do objęcia regularną modlitwą dziecka w łonie matki, nie zna ani jego narodowości, ani płci. Nie zna sytuacji rodziny, bo nie taki jest cel tego przedsięwzięcia.

Powstanie Diecezjalnego Sanktuarium stanowi pewien ciąg działań w obronie życia, wpisanych w tradycję i historię – opowiada Jerzy Zieliński, jeden z wieloletnich działaczy świeckich. – Kiedy wystąpiłem z Polskiego Komitetu Obrony Życia i Narodu, założyliśmy z kolegami Straż Pokoleń, w początkach lat 80. Na pielgrzymce, w parafiach i duszpasterstwach, wygłaszaliśmy prelekcje w obronie życia dzieci poczętych. Osobiście przekonywałem kobiety przed gabinetami ginekologicznymi, dlaczego nie powinny wykonywać aborcji – wspomina. – W 1987 r. powstała idea Duchowej Adopcji poprzez modlitwę i zawierzenie Panu Bogu. Z racji tego dorobku kościół Ducha Świętego jest upoważniony, aby było w nim Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (738), 8 grudnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 17 grudnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 grudnia

Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, II tydzień Adwentu,
wspomnienie NMP Loretańskiej
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 40, 1-11; Ps 96; Mt 18, 12-14
+ Komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -