23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sanktuarium w bazylice

Ocena: 0
695

To właśnie w sławnej warszawskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa 27 lat temu św. Jan Paweł II otworzył obrady II Synodu Plenarnego Kościoła w Polsce. Teraz będzie tu sanktuarium.

fot. Monika Tułodziecka/Idziemy

W przyszłym roku bazylika Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczynskiej – w dzielnicy od imienia założyciela zwanej popularnie Szmulkami – będzie świętowała stulecie istnienia. Została wzniesiona dzięki staraniom i środkom finansowym księżnej Marii z Zawiszów Michałowej Radziwiłłowej, znanej z niesłychanej wprost pobożności i dobroczynności, zresztą fundatorki kilku innych kościołów warszawskich. Budowę świątyni, wzorowanej na rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami – włącznie z marmurowymi kolumnami – rozpoczęto w 1907 r. Księżna chciała, aby miejsce to było także centrum wychowawczym dla okolicznych dzieci i młodzieży. Zabiegała więc, by parafię objęli salezjanie, i zapisała w testamencie swoje dobra kard. Augustowi Hlondowi, prymasowi Polski, który aktem z 18 listopada 1931 r. przekazał je, razem z kościołem, Towarzystwu Salezjańskiemu, do którego sam należał. I rzeczywiście, od 1931 r. duszpasterstwo przy bazylice prowadzą salezjanie.

Jak przy każdej salezjańskiej parafii, na Kawęczyńskiej znajduje się oratorium, które można dziś nazwać katolickim domem kultury. Młodzież może tu rozwijać talenty i kształtować charakter. Dzieci uczestniczą w zajęciach formacyjnych, edukacyjnych, kulturalnych, w zabawach świetlicowych, mogą liczyć na ciepły posiłek, zawsze też jest modlitwa.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (662), 17 czerwca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 27 czerwca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły