30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sanktuarium na Kawęczyńskiej

Ocena: 4.4
2091

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński podniósł do godności sanktuarium stołeczną bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego.

Obchody odbyły się w 27. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w świątyni i otwarcia przez niego obrad II Synodu Plenarnego Kościoła w Polsce w 1991 roku.

W czasie liturgii licznie zgromadzeni wierni przywitali peregrynującą po diecezji kopię obrazu Jasnogórskiego.

Obraz witali biskup Romuald Kamiński oraz proboszcz Edmund Modzelewski SDB. Kopię Ikony Jasnogórskiej do świątyni wnieśli rycerze Jana Pawła II. Podczas Mszy Świętej został odczytany dekret księdza biskupa, który podniósł bazylikę do rangi sanktuarium. Kult wizerunku Najświętszego Serca Jezusowego w bazylice liczy już prawie sto lat. Obraz został namalowany przez Wincentego Łukasiewicza. Początkowo wisiał nad tabernakulum w obszernej drewnianej kaplicy mieszczącej nawet tysiąc osób. Po wybudowaniu bazyliki został przeniesiony do absydy świątyni. W 1953 roku po stworzeniu mozaiki znalazł się w bocznej kaplicy.

W przyszłym roku bazylika Najświętszego Serca Jezusowego będzie świętowała stulecie swojego istnienia. Została ona wzniesiona dzięki staraniom i środkom finansowym księżnej Marii Radziwiłłowej z Zawiszów. Liczy 65 metrów długości przy szerokości 30 i wysokości 22 metrów i jest wzorowana jest na bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Była największym kościołem przedwojennej Warszawy.

Do godności bazyliki został wyniesiona 22 stycznia 1923 roku przez papieża Piusa XI (Achillesa Rattiego). Nawiedził on tę świątynię w 1921 roku kiedy przebywał w Polsce jako Nuncjusz Apostolski. Trzy miesiące później 16 kwietnia 1923 roku, konsekrował ją kard. Aleksander Kakowski. W roku 1931 duszpasterstwo powierzono salezjanom, którzy do dziś opiekują się świątynią prowadząc przy niej różne działa w duchu swojego charyzmatu.

28 października 1951 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński dokonał w świątyni poświęcenia narodu Polskiego Boskiemu Sercu Jezusa. Natomiast św. Jan Paweł II w czasie swojej IV pielgrzymki do Ojczyzny 8 czerwca 1991 nawiedził bazylikę otwierając w niej obrady II Synodu Plenarnego Kościoła w Polsce.

Podczas piątkowej uroczystości bp Kamiński zachęcił wiernych do zgłębienia Ewangelii Świętego Łukasza – który choć nigdy nie spotkał Maryi, tak zachwycił się jej świętością, że bardzo szczegółowo zawarł jej historię w swojej Ewangelii. – Wsłuchani w rytm bicia serca Chrystusa i Maryi bądźmy Apostołami XXI wieku – zaapelował do wiernych.

Zobacz galerię z uroczystości

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter