16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sandomierz: pochowano bp. Wacława Świerzawskiego

Ocena: 0
1570

Duchowni, reprezentanci władz centralnych i samorządowych oraz wierni pożegnali w poniedziałek w Sandomierzu biskupa seniora diecezji sandomierskiej Wacława Świerzawskiego. – Biskup Wacław był człowiekiem wspólnoty – podkreślił w homilii abp nominat łódzki Grzegorz Ryś.

fot. Episkopat Polski

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło ok. tysiąca osób. Mszy świętej przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

W homilii abp nominat archidiecezji łódzkiej Grzegorz Ryś zaznaczył, że dla zmarłego biskupa najważniejsza była liturgia, czyli doświadczanie wspólnoty. Duchowni, reprezentanci władz centralnych i samorządowych oraz wierni pożegnali w poniedziałek w Sandomierzu biskupa seniora diecezji sandomierskiej Wacława Świerzawskiego. Eucharystia stała się dla duchownego osią wszystkiego – myślenia, przyswajania wiary w każdym aspekcie (…) Niewątpliwie liturgia była dla biskupa Wacława doświadczeniem wspólnoty – był człowiekiem wspólnoty, człowiekiem wspólnototwórczym, umiał gromadzić ludzi – podkreślił abp Ryś.

Hierarcha zwrócił uwagę, że życie bp. Świerzawskiego "było paschalne, ponieważ wielokrotnie rodziło się ze śmierci". Kaznodzieja przytoczył kilka obrazów potwierdzających tę tezę, m.in. okres II wojny światowej. Jako 12-letni chłopak musiał zmierzyć się z tą rzeczywistością brutalnego zła, które widział z bliska. Zwłaszcza wtedy, kiedy ze swoim proboszczem grzebał ciała rozstrzeliwanych na zamku w Złoczowie Polaków i Żydów. Łączył funkcję zakrystianina z funkcją grabarza i jak sam wspominał, przez ten moment przeprowadziło go dzieło +O naśladowaniu Chrystusa – mówił abp Ryś.

Abp Ryś podkreślił również, że zmarły do każdego podchodził indywidualnie, często powtarzając, że "trzeba łowić na wędkę". Wszyscy chcemy od razu rzucać duże sieci, bp Wacław wolał wędkę – dodał.

Ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz wspominając zmarłego, zapewnił, że "ten Kościół zawsze był mu wierny", uznając go za świątobliwego i ojcowskiego biskupa oraz wybitnego teologa.

Podczas uroczystości nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio odczytał list z Watykanu, w którym papież Franciszek wyraził przekonanie, że "po wieczną nagrodę odszedł do domu Ojca gorliwy pasterz, apostoł Jezusa Chrystusa – jak sam określił w swoim biskupim zawołaniu".

Premier Beata Szydło w liście odczytanym przez zastępcę szefa jej kancelarii Pawła Szota, podkreśliła, iż żegnamy "wyjątkowego duchownego".  Biskup Wacław Świerzawski zapisał się w naszej pamięci jako autorytet moralny i naukowy, do którego głębokich i mądrych refleksji będziemy mogli nieraz wracać – dodała szefowa rządu.

W imieniu osób konsekrowanych, duchownego pożegnała przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego (zgromadzenia założonego przez bp. Świerzawskiego), s. Marzena Władowska.

Trumnę z ciałem zmarłego hierarchy złożono w krypcie Bazyliki Katedralnej. Pochowani są tam także jego poprzednicy w diecezji sandomierskiej. Wacław Świerzawski urodził się 14 maja 1927 r. w Złoczowie na Kresach Wschodnich. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 29 lat w Kalwarii Zebrzydowskiej. Były one uwieńczeniem studiów teologicznych, rozpoczętych we Lwowie w seminarium duchownym (w 1945 roku przeniesiono je do archidiecezji krakowskiej).Od 1957 roku do chwili otrzymania biskupiej sakry Wacław Świerzawski związany był z Papieskim Wydziałem Teologicznym w Krakowie, przekształconym później w Papieską Akademię Teologiczną. W latach 1988–1992 był rektorem tej uczelni. Zorganizował duszpasterstwo akademickie w Krakowie oraz pierwszy w Polsce Instytut Liturgiczny, był także inicjatorem katechumenatu, czyli chrztu osób dorosłych.Bp Świerzawski był wieloletnim rekolekcjonistą i kierownikiem duchowym, założycielem instytutów świeckich oraz żeńskiego zgromadzenia zakonnego i sodalicji św. Jadwigi Królowej. Napisał 66 książek i około 1300 artykułów naukowych i popularnonaukowych z dziedziny teologii liturgii i duchowości.Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 roku z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. W latach 1992–2002 był ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Jako Pasterz diecezji, podjął wiele inicjatyw dotyczących struktur i duszpasterstwa, takich jak powołanie ośrodka Caritas, Domu Samotnej Matki, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej.

W roku 1996 zainicjował doroczną diecezjalną pielgrzymkę do grobów św. Stanisława Biskupa i Męczennika (głównego patrona diecezji) i św. Jadwigi Królowej. Rok później zorganizował dla wszystkich parafii diecezjalny Kongres Eucharystyczny. W latach 1996-1999 przeprowadził Drugi Synod Diecezji Sandomierskiej.

Pod rządami bp. Świerzawskiego odrestaurowano niektóre ważniejsze obiekty sakralne sandomierskiej Starówki (m. in. dach katedry) i budynki użyteczności publicznej (dom Akcji Katolickiej, dom Instytutu Teologicznego, plebania przykatedralna). W ostatnich latach mieszkał w Zawichoście, w Domu Modlitwy i Nowicjatu Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego. Zmarł 7 października 2017 r. w wieku 90 lat.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter