9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Samemu Bogu

Ocena: 5
919

Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie jest głównym kościołem archidiecezji warszawskiej i siedzibą metropolity warszawskiego. Tu odbywa się wiele uroczystości ogólnodiecezjalnych i państwowych.

fot. Patryk Lubryczyński

Przed wiekami w miejscu współczesnej bazyliki archikatedralnej stała kaplica zamkowa książąt mazowieckich. Między XIII a XIV w. zbudowano kościół parafialny podniesiony na przełomie XIV i XV w. do godności kolegiaty. Świątynia była miejscem, w którym patriotyczne kazania głosił ks. Piotr Skarga i gdzie zaprzysiężono Konstytucję 3 maja. W historii najnowszej odbudowana po wojnie katedra była świadkiem nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.

W archikatedrze znajduje się grób Prymasa Tysiąclecia, przy wejściu po lewej stronie. W każdy wtorek odprawiana jest Eucharystia za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego w intencjach powierzanych przez pątników. Na zakończenie istnieje możliwość błogosławieństwa relikwiami. Ponadto 28. dnia miesiąca odbywa się Msza święta dziękczynna za dar beatyfikacji. – Po roku chcemy zacząć modlić się o łaskę kanonizacji bł. Stefana Wyszyńskiego – zaznacza proboszcz ks. Bogdan Bartołd.

Każdy może nabyć w świątyni miniaturowy obrazek bł. kard. Wyszyńskiego z cząstką relikwii i modlitwą za jego wstawiennictwem. W październiku br. ks. Bogdan rozpoczął cykl konwersatoriów w pierwszą i trzecią środę miesiąca „Błogosławiony Prymas Tysiąclecia mówi do nas”. – Przybliżam prymasowskie nauczanie, wypowiedzi i homilie – zaprasza ksiądz proboszcz. Drugim cyklem cieszącym się zainteresowaniem warszawian jest „Biblia na Starówce”. Wikariusz ks. Maciej Jaszczołt prowadzi studium biblijne w drugą i czwartą środę miesiąca, w bieżącej edycji uczestnicy zgłębiają temat Babilonu i starożytnego Wschodu.

Najstarszą grupą modlitewną jest Archikonfraternia Literacka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która została założona w 1507 r. Od 1669 r. nieprzerwanie funkcjonuje przy dzisiejszej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Dynamicznie działa też Akademickie Stowarzyszenie Młodzieży Soli Deo, którego opiekunem duchowym jest wikariusz ks. dr Bartosz Szoplik. Nie jest klasyczną wspólnotą, ale organizacją studencką o profilu katolickim. Należą do niego studenci z warszawskich uczelni, którzy starają się kierować nauką patrona organizacji – Prymasa Tysiąclecia. W nazwie mają zawołanie biskupie bł. Stefana Wyszyńskiego „Soli Deo honor et gloria!” – „Samemu Bogu cześć i chwała”. – Cieszy mnie, że młodzi ludzie potrafią inspirować się nauką bł. Stefana Wyszyńskiego i żyć według niej w swoim środowisku – dzieli się ks. Bartołd. W duszpasterstwie pomaga też ks. inf. Grzegorz Kalwarczyk, rezydent parafii archikatedralnej, emerytowany kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

W bazylice archikatedralnej można usłyszeć znakomitą oprawę muzyczną liturgii oraz koncerty aż trzech miejscowych chórów: Chóru Archikatedry Warszawskiej, Chóru Męskiego Cantores Minores, Warszawskiego Chóru Papieskiego im. św. Jana Pawła II.

Na terenie parafii przebywa około czterech tysięcy wiernych. Parafianka Edyta Czerwińska mówi, że większość parafian to osoby będące na emeryturze, które mieszkają na Starym Mieście jeszcze od ubiegłego wieku. – W parafii katedralnej otrzymałam chrzest i Pierwszą Komunię. Dawniej było więcej dzieci i młodzieży, obecnie dominują hostele oraz mieszkania wynajmowane okresowo – przyznaje.

Ks. Bogdan dodaje, że Starówka nie jest przyjaznym miejscem dla rodzin z dziećmi. – Młodych małżeństw mamy tylko kilkanaście, a parafia się wyludnia. Na miejsce zmarłych wiernych nie osiedlają się nowi. Nie ma żłobka ani szkoły podstawowej – opowiada. W 2020 r. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie przeniósł się z ul. Miodowej na ul. Rakowiecką. Od tej pory księża nie prowadzą już przygotowań dzieci do Pierwszej Komunii Świętej.

Ksiądz proboszcz wyjaśnia, że w tym roku, z powodu pandemii, duchowni najprawdopodobniej odwiedzą w ramach wizyty duszpasterskiej tylko mieszkania tych parafian, którzy zechcą zaprosić księży indywidualnie.

Tegoroczna szopka bożonarodzeniowa będzie prosta i wymowna w warstwie symbolicznej. – Twórca planuje przedstawić tunel, jako metaforę ciemności – świata lub wnętrza człowieka – z Dzieciątkiem w żłóbku, na które opada strumień światła, nawiązujący do nadziei, jaką przynosi nowonarodzony Chrystus – streszcza projekt ks. Bogdan.

Archikatedra warszawska wpisuje się w panoramę dziejów Warszawy i Polski, a nowe pokolenia pielgrzymów zmierzają tu nieprzerwanie od wieków, aby modlić się w świętym miejscu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter