4 kwietnia
sobota
Izydora, Waclawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salwadorczcy czekają na kanonizację bł. abp. Romero. 7 tys. przyjechało do Rzymu

Ocena: 0
1433

Około siedmiu tysięcy Salwadorczyków przyjechało do Rzymu na kanonizację bł. abp. Oskara Romero. Dokona jej jutro papież Franciszek. Wraz z arcybiskupem San Salvadoru świętymi zostanie ogłoszonych sześć innych osób, w tym papież Paweł VI.

fot. PAP/EPA/RODRIGO SURA

W składzie delegacji salwadorskich katolików jest kard. Gregorio Rosa Chávez, biskup pomocniczy San Salvadoru i dawny współpracownik abp. Romero. Wśród wspomnianych 7 tys. pielgrzymów, 5 tys. przyjechało z Salwadoru, a kolejne 2 tys. z emigracji.

– Mieć świętego, to wielkie błogosławieństwo z nieba – mówił obecny arcybiskup stolicy Salwadoru José Luis Escobar Alas podczas Mszy Świętej odprawionej w stołecznej katedrze przed wyjazdem pielgrzymów do Rzymu. Dodał, że „cały świat uznaje”, że abp Romero był człowiekiem świętym.

Wczoraj w Sali św. Piusa X w kompleksie dawnego szpitala Ducha Świętego niedaleko Watykanu odbyło się sympozjum „Romero – komunikator”, z udziałem kard. Rosy Chaveza, Juliana Filochowskiego, kierującego ośrodkiem Archbishop Romero Trust w Salwadorze oraz Helen Osman, przewodniczącej światowego stowarzyszenia mediów katolickich SIGNIS, które w 2015 r. wybrało abp. Romero na swego patrona. Stał się on bowiem wzorem dla pracowników mediów za sprawą tego, że wolał raczej oddać życie niż zamilknąć w obliczu niesprawiedliwości.

Przypomniano na nim słowa samego arcybiskupa, który lubił powtarzać, że bycie głosem tych, którzy go nie mają staje się częścią procesu ich wyzwolenia, w którym oni odzyskają głos. Dlatego nazywano go „głosem tych, którzy nie mają głosu” i „mikrofonem Boga”.

Podkreślano też wspólną kanonizację abp. Romero i papieża Pawła VI, autora encykliki „Populorum progressio” o rozwoju ludów, zaznaczając, że działania arcybiskupa-męczennika były „prawdziwą kontynuacją” linii wytyczonej w tym papieskim dokumencie.

W Sali św. Piusa X otwarto wczoraj także wystawę multimedialną, przedstawiającą światowe reakcje na męczeńską śmierć abp. Romero, zamordowanego 24 marca 1980 r. podczas odprawiania Mszy Świętej w kaplicy szpitalnej w San Salvadorze. Na ekspozycji, która będzie czynna tylko do 15 października, można obejrzeć pierwsze strony gazet informujących o tym zabójstwie.

Dziś przed południem w Ogrodzie Salwadoru w rzymskiej dzielnicy EUR został odsłonięty pomnik abp. Romero, zaś wieczorem w kościele Santa Maria in Campitelli odbędzie się czuwanie modlitewne przed kanonizacją salwadorskiego hierarchy.

Z kolei w poniedziałek 15 października Salwadorczycy zgromadzą się w Auli Pawła VI w Watykanie na dziękczynieniu za kanonizację. W południe dołączy do nich papież Franciszek i wygłosi do nich przemówienie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 kwietnia

Wielu Żydów ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego.
Dziś w Kościele: sobota, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,21-28; Jr 31,10-13; J 11,45-57
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
4 kwietnia – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Księcia Ziemowita 39, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter