28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salezjanie ratujący Żydów

Ocena: 3.3
719

W Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów biskup Romuald Kamiński poświęcił tablicę upamiętniającą księży Michała Kubackiego SDB i Jana Stanka SDB, którzy nieśli pomoc podczas II wojny światowej. Uroczystość odbyła się w parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kawęczyńskiej na Pradze.

fot. Biuro Prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk

Ksiądz Edmund Modzelewski SDB, proboszcz bazyliki, witając na początku uroczystości przybyłych na wspólną modlitwę wiernych, podkreślił:

dziś składamy w szczególny sposób hołd naszym braciom salezjanom – księdzu Michałowi Kubackiemu i księdzu Janowi Stankowi, którzy w czasie wojny pracowali tu w bazylice i spieszyli z pomocą, pomagali także Żydom.

W homilii biskup Romuald Kamiński przywołując bohaterskich salezjanów mówił, że byli oni częścią społeczeństwa, które opierając życie na właściwych wartościach, całą wspólnotą troszczyło się o drugiego człowieka:

Jedną z najważniejszych spraw jest miłość bliźniego. Ta miłość bliźniego to jest troska o drugiego człowieka w bardzo różnych wymiarach. I to tutaj się działo. Nie powiem, że tylko tutaj, ale my dzisiaj jesteśmy w bazylice, wspominamy konkretne osoby, ale żeby lepiej to zrozumieć i właściwie spojrzeć na to, co się wtedy wydarzało, to trzeba pamiętać, że nie byli sami. Oni byli cząstką dobrze uformowanego społeczeństwa.

Po Mszy Świętej odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej bohaterskie czyny księży salezjanów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz władze dzielnicy Praga Północ. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele tych instytucji, a także dyrekcja, nauczyciele i młodzież z pobliskich szkół na Pradze.

W archiwalnych dokumentach oraz świadectwach ocalonych badacze zajmujący się tematyką zaangażowania polskiego Kościoła Katolickiego w pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej odnaleźli materiały potwierdzające postawę księży Michała Kubackiego SDB i Jana Stanka SDB wobec dramatu społeczności żydowskiej.

"W salezjańskiej bazylice znaleźli pomoc Żydzi, którzy uciekli z transportów do obozów koncentracyjnych oraz szukający ocalenia podczas likwidacji warszawskiego getta. Przejmujące świadectwa ocalonych opowiadają m. in. historię ośmioletniej Zosi ukrywanej w parafii czy Haliny Aszkenazy-Engelhard, która uciekła z transportu do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Księża Michał Kubacki SDB i Jan Stanek SDB ratowali żydowskie istnienia mimo zagrożenia śmiercią bowiem rozstrzelanie groziło każdemu, kto pomagał Żydom pod okupacją niemiecką.” (źródło: pragapn.um.warszawa.pl)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter