18 stycznia
sobota
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sakra w praskiej katedrze

Ocena: 0
364

Ksiądz Tomasz Sztajerwald 7 grudnia w katedrze św. Floriana na Pradze przyjął sakrę biskupią. Uroczystościom przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.

fot. Irena Świerdzewska

Licznie przybyłe duchowieństwo i świeckich przywitał ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, który wraz ze biskupem pomocniczym Jackiem Grzybowskim był współkonsekratorem. W obrzędzie asystowali ks. prałat Grzegorz Zagórowski, ojciec duchowny seminarium warszawsko-praskiego, i ks. kanonik Kazimierz Sztajerwald, stryj nowego biskupa.

Obecnych było kilkunastu biskupów, w tym z litewskich Koszedar i islandzkiego Reykjavíku oraz przedstawiciele innych wyznań. Licznie przybyło duchowieństwo z diecezji warszawsko-praskiej. Wśród ponad stu kapłanów byli prałaci ks. Paweł Talapka, radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, oraz ks. Marcin Zieliński z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Obecni byli także przedstawiciele parlamentarzystów i samorządowców, w tym z Kobyłki i powiatu wołomińskiego, skąd wywodzi się bp Sztajerwald. Przybyli też przedstawiciele UKSW i Akademii Katolickiej z rektorem ks. prałatem Krzysztofem Pawliną oraz warszawskich seminariów duchownych. Obecna była rodzina i przyjaciele nowego biskupa, w tym z francuskiego Paray-le-Monial.

Po ewangelii ks. Zagórowski odczytał bullę papieską nominującą ks. Tomasza Sztajerwalda na biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej. Homilię wygłosił nuncjusz. – Święcenia biskupie i stawanie się następcą apostołów nie dotyczą jedynie tych, którzy są biskupami, ale głęboko dotykają każdego wierzącego, ponieważ dzięki biskupom każdy ma pewność, że otrzyma w Kościele prawdę i łaskę, którymi sam Pan Jezus obdarza ludzkość – powiedział abp Filipazzi.

Nuncjusz zwrócił uwagę, że pełniąc posługę, bp Tomasz powinien wykorzystać doświadczenie swojego dotychczasowego życia i działalności, zwłaszcza lata poświęcone formacji kandydatów do kapłaństwa. – Tym bardziej że nie kończy się ona na święceniach biskupich, wręcz przeciwnie – rozszerza się, biorąc pod uwagę relację między biskupem a kapłanami – podkreślił. Powołując się na słowa papieża Franciszka, przypomniał o obowiązku bliskości i obecności biskupa wobec świeckich i w szczególności wobec kapłanów – aby być ojcem i bratem dla wszystkich księży, interesować się każdym i szukać każdego, znaleźć czas, by wysłuchać, doceniać, wspierać i pobudzać do duchowego i ludzkiego wzrostu. Nuncjusz zaznaczył, że kapłani i wierni mają okazywać miłość i troskę swoim biskupom, modląc się za nich, pokornie z nimi współpracując i dając im poczucie wsparcia, sympatii i zrozumienia.

Po homilii odbył się obrzęd konsekracji ze złożeniem przyrzeczeń przez nominata, modlitwą z nałożeniem rąk, namaszczeniem przez konsekratora, przekazaniem księgi Ewangelii, nałożeniem biskupiego pierścienia, mitry i wręczeniem pastorału.

Na zakończenie Eucharystii odczytano listy gratulacyjne i złożono nowemu biskupowi życzenia. List od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał jego kapelan ks. prałat Zbigniew Kras. „Kierowanie seminarium oraz doświadczenie jako duszpasterza, uczonego i praktyka w dziedzinie psychologii i psychoterapii, znajomość potrzeb współczesnych rodzin, młodzieży i dzieci pomogą w kontynuowaniu ważnej misji duchowej i cywilizacyjnej” – wyraził nadzieję prezydent.

List gratulacyjny od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdy SAC odczytał bp Marek Marczak, sekretarz episkopatu. „Z wielką radością witam Księdza Biskupa w gronie Konferencji Episkopatu Polski. Jestem przekonany, że Wasza Ekscelencja stanie się jej ważnym członkiem, ubogacając ją swoim doświadczeniem zdobytym jako mądry formator kapłanów” – napisał abp Wojda.

Ksiądz kanonik Artur Więsik, kolega kursowy, w imieniu duchowieństwa diecezjalnego przypomniał, że biskup to Boży pasterz prowadzący ludzi do zbawienia. – Jesteś dla nas, na to się zgodziłeś. Życzymy ci wiele sił, abyś trwał niezłomnie, zapewniamy o pomocy w modlitwie – zwrócił się do nowego biskupa.

O wsparciu modlitewnym zapewnili też parafianie z rodzinnej parafii bp. Sztajerwalda – św. Kazimierza Królewicza w Kobyłce. Założyli dwie grupy modlitwy apostolatu Margaretka. Będą otaczać biskupa codzienną modlitwą, a deklaracja tej modlitwy zostanie wręczona podczas nawiedzenia parafii przez biskupa.

Na zakończenie liturgii bp Tomasz podziękował Bogu „za Jego prowadzenie, łaskę i moc, za wszelkie dary, szczególnie te duchowe”, a także Matce Najświętszej. Ze wzruszeniem dziękował też konsekratorom, rodzicom i przedstawicielom środowisk, z których się wywodzi, oraz tych, z którymi współpracuje. Zakończył życzeniem „abyśmy wszyscy mogli dostrzegać w naszym życiu miłość Boga w Jego Synu Jezusie Chrystusie i byśmy dali mu się prowadzić tam, gdzie On nas oczekuje”.

Przyjęcie sakry odbyło się we wspomnienie św. Ambrożego, biskupa z Mediolanu, jednego z ojców Kościoła. Nuncjusz apostolski przekazał bp. Sztajerwaldowi relikwie świętego, życząc, by był jego opiekunem i inspiracją w działaniu. Po liturgii ustawiła się długa kolejka świeckich z życzeniami dla nowego biskupa.

Biskup Tomasz Sztajerwald jako zawołanie biskupie przyjął słowa Dilexit nos („Umiłował nas”), które są także tytułem najnowszej encykliki papieża Franciszka. W herbie biskupim, w górnej części, znajduje się hostia z akronimem IHS – od słów Iesus Hominum Salvator (Jezus Zbawca Ludzi) – na tle słońca. Także na górze znajduje się ośmioramienna gwiazda, według starej tradycji symbolizująca Najświętszą Maryję Pannę, Matkę Chrystusa i Kościoła, nazywaną Stella maris (Gwiazda morza) czy Stella matutina (Gwiazda zaranna). Na dole tarczy znajduje się symbol skrzydeł anielskich oraz miecza – nawiązujących do postaci św. Michała Archanioła, który jest patronem katedry warszawsko-praskiej oraz powiatu wołomińskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Sobota, I Tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 1, 40-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Agnieszki - 12-20 stycznia
Nowenna do św. Wincentego Pallottiego - 13-21 stycznia

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter