26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sakra w Ełku

Ocena: 0
1183

W katedrze ełckiej ks. kan. dr Dariusz Zalewski, mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, 29 października przyjął święcenia biskupie.

fot. www.diecezjaelk.pl

Uroczystej Mszy świętej z obrzędem udzielenia sakry biskupiej przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, i abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W liturgii uczestniczyli biskupi litewscy z diecezji koszedarskiej oraz archidiecezji wileńskiej, biskupi z Polski, delegat Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego. Na uroczystości przybyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Katedrę zapełnili licznie zgromadzeni duchowni, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy. Po Ewangelii ks. prał. Pavol Talapka, radca nuncjatury, odczytał papieską bullę, obwieszczającą nominację nowego biskupa.

Jak podkreślił w wygłoszonej homilii biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, ks. Dariusz wyrósł w wyjątkowej ziemi augustowskiej. – Gdybyśmy byli powoływani do tej czy innej posługi, funkcji czy zadania i mieli wszystko budować na własnych siłach, byłoby to trudne, ale my idziemy uzbrojeni mocą z wysoka. Pan staje na naszej drodze i powiada: „Nie lękaj się!”. Dzisiaj mówi Pan: „Nie lękaj się, Dariuszu”. Bogu jesteśmy wdzięczni, że daje nam ludzi mocnej wiary. Wielu kapłanów ma swoje korzenie w ziemi augustowskiej. Ludzie stąd przez pokolenia dają świadectwo mocnej wiary – zaznaczył bp Kamiński.

Słowo do nowo wyświęconego biskupa skierował też nuncjusz apostolski w Polsce. – Wybrałeś jako wskazanie swojej posługi w diecezji ełckiej słowa: „Chwała Bogu za wszystko”. Wypełniaj nowe zadania tak, aby inni mogli powiedzieć: „Chwała Bogu za wszystko” – mówił abp Pennacchio.

Ks. kan. Marcin Maczan, kanclerz ełckiej kurii biskupiej, odczytał list gratulacyjny skierowany do nowego biskupa przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Życzenia złożyli biskupi oraz delegacje reprezentujące różne stany w diecezji ełckiej. Bp Jerzy Mazur, zwracając się do bp. Dariusza Zalewskiego, powiedział: – Rozpoczynasz posługę biskupią w niełatwym czasie. Bądź zawsze blisko Boga na modlitwie. Bądź blisko z innymi biskupami i kapłanami oraz bądź blisko ze świętym Ludem Bożym, owczarnią, każdym człowiekiem, także tym zagubionym i poranionym. Niech Duch Święty na tej drodze umacnia Cię swoimi darami, byś był zawsze otwarty na Bożą wolę oraz świadczył o Chrystusie Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Niech Maryja będzie dla Ciebie doskonałym wzorem wypełniania woli Bożej i otacza Cię płaszczem swojej opieki – mówił biskup ełcki.

Na zakończenie liturgii święceń nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej podziękował uczestnikom oraz poprosił o towarzyszenie modlitwą. – Chciałbym, aby moja posługa opierała się na zaufaniu i prawdzie, jakakolwiek by ona była. Aby nie było tak, jak pisze w jednej ze swoich książek abp Fulton Sheen: „Do biskupa, który zasiadł / Po raz pierwszy na swym tronie, / Podszedł strojny konsekrator / I rzekł doń w poufnym tonie: / Dwie są jeno pewne rzeczy, / Które urząd ten da zawżdy: / Nie zapłacisz już za obiad, / Nie usłyszysz nigdy prawdy”. Dlatego pomimo nowej roli, jaką wyznaczył mi Bóg i Kościół święty, pragnę dalej pozostać dla Was bratem, ojcem, kierownikiem duchowym i przyjacielem – mówił bp Dariusz Zalewski.

Biskup nominat urodził się 29 stycznia 1974 r. w Augustowie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 2000 r. w katedrze ełckiej z rąk bp. Wojciecha Ziemby. W latach 2001–2008 odbył studia specjalistyczne w dziedzinie patrystyki w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” w Rzymie. W 2010 r. uzyskał stopień doktora w zakresie patrystyki. Do czasu nominacji biskupiej był proboszczem parafii bł. Karoliny Kózkówny w Ełku i dyrektorem Wydziału Zakonnego Kurii Diecezjalnej w Ełku. Papież Franciszek 24 września br. mianował go biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przydzielając mu stolicę tytularną w Hólar. Jako zawołanie biskupie bp Zalewski przyjął słowa św. Jana Chryzostoma: „Gloria Deo propter omnia” („Chwała Bogu za wszystko”). W herb biskupi wpisana jest tarcza dwudzielna, na której z jednej strony jest żółty krzyż na zielonym tle, symbolizujący mękę Chrystusa i otwartość na Bożą wolę. Natomiast na drugiej części tarczy znajduje się figura Matki Bożej Loretańskiej na niebieskim tle.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter