28 września
czwartek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzym: przypomniano postać Luciany Frassati-Gawrońskiej

Ocena: 0
1154

W siedzibie instytutu im. Luigiego Sturzo, założyciela włoskiej Chrześcijańskiej Demokracji w centrum Rzymu, odbyła się w czwartek 19 października sesja naukowa na temat postaci Luciany Frassati-Gawrońskiej, siostry błogosławionego Pier Giorgio. Zmarła ona w 2007 roku w wieku 105 lat. Obecnych było pięcioro jej dzieci, w tym znany dziennikarz i polityk Jaś Gawroński oraz córka Wanda Gawrońska, działaczka społeczna, która niestrudzenie szerzy kult swego wuja, patrona młodzieży.

fot. wikipedia/Fair use

W czasie sesji przypomniano starania Luciany Frassati-Gawrońskiej o wyniesienie na ołtarze jej zmarłego w wieku 24 lat w 1925 roku, brata, społecznika i opiekuna ubogich. Podkreślano, że właściwie jej zabiegom Kościół zawdzięcza to, że został on beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1990 roku. Alberto Sinigaglia, dziennikarz turyńskiej gazety „La Stampa”, której współzałożycielem był ojciec Luciany, Alfredo Frassati, w swoim wystąpieniu mówił o jej ogromnej miłości do brata i fascynacji jego działalnością. Jednocześnie, podkreślił, po jego śmierci miała wielkie poczucie straty i to było głównym powodem, dla którego podjęła tak wiele starań o to, by bliżej poznano jego sylwetkę.

O swoich związkach z rodziną Gawrońskich opowiadał chadecki polityk i filozof Rocco Buttiglione, który podkreślił, jak wielkim darem dla Kościoła było ogłoszenie Pier Giorgia błogosławionym przez polskiego papieża.

W czasie sesji wiele miejsca poświęcono jej związkom z Polską i zaangażowaniu na rzecz pomocy Polakom w czasie II wojny światowej. Podkreślano, że włoska działaczka i córka współzałożyciela „La Stampy”, stała się zagorzałą polską patriotką po tym, gdy w 1925 roku wyszła za mąż za polskiego dyplomatę Jana Gawrońskiego. Uczestnicy dyskusji mówili o bardzo trudnych, poufnych misjach, z jakimi Luciana Frassati-Gawrońska jeździła do Warszawy podczas okupacji, dzięki którym udało się wyratować z rąk Niemców około stu osób, wśród nich Bolesława Piaseckiego. Motorem tej działalności, była ogromna wiara – stwierdził redaktor naczelny turyńskiego dziennika, Marcello Sorgi.
Jedynym gościem z Polski zaproszonym na sesję był Jacek Moskwa, współautor książki „Frassati Gawrońscy włosko-polski romans”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły - wspomnienie św. Wacława, męczennika
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)



Newsletter