18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzym: papież wzywa Polaków do jedności

Ocena: 0
944

Bardzo potrzeba nam w Polsce jedności. Wzywając do dialogu papież Franciszek trafił w nasz narodowy problem. Wszyscy powinniśmy słuchać słów Ojca Świętego – uważa pątniczka z Kłodzka, która uczestniczy w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu.

20161022 13:54
mip (KAI) / Watykan, sg

Dziś, podczas audiencji papieża Franciszka z okazji Jubileuszu Miłosierdzia na placu św. Piotra zgromadziło się ponad 7 tys. Polaków.

Podczas sobotniej audiencji generalnej na Placu św. Piotra Ojciec Święty zwrócił uwagę na ważny aspekt miłosierdzia, jakim jest dialog. – Dialog pozwala ludziom poznać się i zrozumieć wzajemne potrzeby, jest oznaką szacunku i miłości, ponieważ – nie pomijając różnic – może pomóc w poszukiwaniu wspólnego dobra i w jego realizacji – powiedział papież Franciszek.

Dla obecnych w Rzymie Polaków słowa papieża odnoszą się do trudnej sytuacji, jaka panuje w relacjach społecznych w Polsce oraz w Europie. – Bardzo potrzeba nam w Polsce jedności. Wzywając do dialogu papież Franciszek trafił w nasz narodowy problem. Wszyscy powinniśmy słuchać słów Ojca Świętego – powiedziała w rozmowie z KAI pątniczka z Kłodzka. 

Z kolei pani Teresa z parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku zwróciła uwagę na przypomniane przez papieża słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane dokładnie 38 lat temu, w dniu inauguracji pontyfikatu: „Nie bójcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. – W kontekście ostatnich wydarzeń w naszym kraju widać, że często słuchaliśmy, ale nie słyszeliśmy tego, co Jan Paweł II mówił. Przeraziły mnie kobiety w naszym kraju w ostatnich kilku tygodniach, trudno mi zaakceptować, to co robią. Sam Jan Paweł II powiedział, że wszyscy jesteśmy winni grzechu aborcji – opowiedziała uczestniczka pielgrzymki narodowej.

Dla wszystkich polskich pielgrzymów, a zwłaszcza tych, z archidiecezji poznańskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej, pielgrzymka do Rzymu i spotkanie z Ojcem Świętym są szczególnym dziękczynieniem za łaskę chrztu, który 1050. lat temu przyjął Mieszko I. - Jesteśmy wdzięczni za Chrzest Polski i nasz chrzest. Dziękujemy tu za wiarę, bo jest ona łaską, która przemienia życie każdego człowieka – mówi z kolei pielgrzym z archidiecezji gdańskiej.

W audiencji generalnej udział wzięło ponad 7 tys. wiernych świeckich oraz 50 biskupów z Polski i 250 duchownych. W audiencji uczestniczyła delegacja rządowa na czele z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim i minister Kancelarii Prezydenta RP Małgorzatą Sadurską, a także marszałkowie sejmu i senatu, posłowie i senatorowie.

Po spotkaniu z Ojcem Świętym na Placu św. Piotra polska delegacja państwowa udała się do kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra, gdzie złożyli kwiaty i modlili się przy grobie św. Jana Pawła II.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter