29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzym: pamiątka po św. Janie Pawle II przekazana do jednego z kościołów

Ocena: 0
426

W Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej w Rzymie jest od środy przechowywany rękopis listu Karola Wojtyły do rodziny Szczęsnego Zachuty, seminarzysty rozstrzelanego przez gestapo w 1944 r., i najbliższego przyjaciela przyszłego papieża w czasach tajnych studiów teologicznych. Dar przekazała włoskiemu sanktuarium współczesnych męczenników rodzina Zachuty.

fot. Vatican Media - ikona Nowych Męczenników w rzymskiej Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie

Nabożeństwu, podczas którego cenna pamiątka z 1958 r. została przekazana do bazyliki i złożona na ołtarzu, upamiętniającym ofiary nazizmu, przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Obecni byli m.in. członkowie rodziny Szczęsnego Zachuty, przedstawiciele wspólnoty Sant'Egidio z Polski oraz Włoch, a także zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

W homilii abp Pawłowski podkreślał, że - choć mało znany - Szczęsny Zachuta jest przykładem współczesnego męczennika za wiarę. Za rodziną powtórzył też, że ów męczennik, którego ciała nigdy nie odnaleziono, będzie miał odtąd swój symboliczny grób w rzymskiej bazylice na Wyspie Tyberyjskiej. Odręczny dwustronnicowy list, napisany przez ówczesnego bp. pomocniczego Krakowa Karola Wojtyły, został przywieziony do Rzymu przez rodzinę zamordowanego seminarzysty i uroczyście umieszczony w jednym z bocznych ołtarzy bazyliki- zgodnie z wolą bliskich Szczęsnego Zachuty. Podczas nabożeństwa modlono się m.in. w intencji pokoju na świecie, zwłaszcza na Ukrainie.

Szczęsny Zachuta, którego miejsce pochówku do dziś nie jest znane, był najbliższym przyjacielem Karola Wojtyły z czasów tajnych kompletów seminaryjnych, o czym wspominał późniejszy papież w książce "Dar i Tajemnica".

Równocześnie działał w ruchu oporu i w „Szarych Szeregach” oraz niósł pomoc prześladowanym Żydom. Aresztowany przez Niemców 13 kwietnia 1944 r., został uwięziony w Krakowie, gdzie prawdopodobnie został rozstrzelany. Jego nazwisko znajduje się na liście osób skazanych na śmierć 6 czerwca 1944 r., ale miejsce jego pochówku nie jest znane.

Treść listu do bp. Wojtyły do matki i brata Szczęsnego Zachuty brzmi:

"Szanowna Pani i Drogi Księże,

Jestem szczerze wzruszony listem od matki i brata Szczęsnego, mego najbliższego kolegi w okresie tajnych studiów teologicznych. Pracowałem wówczas jako robotnik w Solvay’u a ze Szczęsnym spotykaliśmy się często, najczęściej w kościele oraz u śp. Jana Tyranowskiego, który był dla nas obu przewodnikiem duchowym. Pamiętam dobrze Panią oraz siostrę – nieraz bowiem zaglądałem do Państwa. Potworne okrucieństwo okupanta odebrało wówczas nam wszystkim Szczęsnego. Dziś, gdy Pan Nasz dopuścił mi tu na ziemi dojść do pełni kapłaństwa, nie mogę nie pamiętać o moim najbliższym Bracie, któremu droga do kapłaństwa została zamknięta na samym początku.

Właśnie dlatego tym bardziej wdzięczny jestem za list, jaki Państwo skierowaliście do mnie, i za życzenia w nich zawarte. Znajduję w nich również wstawiennictwo śp. Szczęsnego.

Niech Bóg błogosławi

+ Karol Wojtyła"

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter