15 maja
sobota
Zofii, Nadziei, Izydora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzym: konferencja o ks. Bukowińskim

Ocena: 0
618

Staraniem ambasady polskiej przy Stolicy Apostolskiej 23 listopada w Auli św. Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława Biskupa w Rzymie odbyła się konferencja poświęcona bł. ks. Władysławowi Bukowińskiemu.

20161124 23:00
(KAI/RV) / Rzym, sg

Wspominano na niej także innych kapłanów, którzy – podobnie jak on – byli ofiarami represji sowieckich.

Wyjątkowość spotkania podkreślały niezwykłe relikwie pokazane na okolicznościowej wystawie. Wśród nich był m.in. ornat używany przez błogosławionego kapłana.

W rozmowie z Radiem Watykańskim jeden z prelegentów, redaktor "Gościa Niedzielnego" Andrzej Grajewski powiedział, że w ramach wykładu o nim pokazano niezwykłe relikwie: jego oryginalny ornat, stuła i torba. Przywiózł je z Karagandy w Kazachstanie w 1981 r. ks. prof. Marian Radwan i obecnie są one przechowywane w Rzymie w Domu Polskim przy Via Cassia.

– Myślę, że niewielu ludzi wie, iż tak cenne relikwie tego nowego błogosławionego, jednego z najpiękniejszych, jacy pojawili się na polskim firmamencie, zostały zaprezentowane. I to robiło ogromne wrażenie. Muszę powiedzieć, że było dla mnie wzruszające mieć za plecami jego oryginalny ornat, prawdopodobnie jedyny, jakiego używał, bo on na kilku zdjęciach jest wyłącznie w nim. I myślę, że wielu ludzi też tak to odbierało – powiedział red. Grajewski.

Na konferencji mówiono także o innych polskich duchownych, którzy doświadczyli różnego rodzaju represji ze strony władz sowieckich. O księżach z diecezji włocławskiej zagadnienie to podjął historyk Kościoła ks. Antoni Poniński.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zofii
Znowu opuszczam świat i idę do Ojca.
+ Czytania liturgiczne  (rok B, I): J 16, 23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter