28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzym: konferencja o abp. Józefie Życińskim

Ocena: 2.4
1242

Ze wspólnej inicjatywy Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Piotra Nowina-Konopki oraz przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasiego odbyło się w poniedziałek 23 maja spotkanie poświęcone abp. Józefowi Życińskiemu.

2016-05-24 18:49
mip, mt / Rzym (KAI), mz
fot. Wikimedia Commons / Ryszard Hołubowicz / CC BY-SA 3.0

Konferencja upamiętniająca postać wielkiego duchownego i naukowca zgromadziła w Auli św. Jana Pawła II przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie świadków osoby i dzieła zmarłego w 2011 r. metropolity lubelskiego. Podczas konferencji zaprezentowano książkę ks. prof. Alfreda Wierzbickiego „Szeroko otwierał drzwi Kościoła”.

Osobiste świadectwo o abp. Życińskim dali podczas okolicznościowego spotkania: kard. Gianfranco Ravasi, Prymas Polski abp Wojciech Polak, o. Tomasz Dostatni OP, prof. Gaspare Mura, ks. prof. Rafael Martinez, ks. prof. Alfred Wierzbicki, red. Aleksandra Klich, deputowany Rocco Buttiglione, red. Zbigniew Nosowski, osobisty sekretarz arcybiskupa ks. Tomasz Adamczyk oraz ambasador Piotr Nowina-Konopka.

W ramach konferencji poświęconej pamięci metropolity lubelskiego abp. Życińskiego podjęto refleksję nad jego wieloma talentami i zaangażowaniem w wiarę i życie Kościoła, w kulturę i naukę, w komunikację i w problemy społeczne. Dla wielu – nie tylko w Polsce - był przyjacielem, drogowskazem moralnym, odniesieniem intelektualnym i tłumaczem trudnej rzeczywistości. Jego niespodziewana śmierć sprawiła głęboki ból wszystkim, którzy cenili jego autorytet, dorobek naukowy oraz otwartość na kwestie społeczne i zdolność do głoszenia Ewangelii zarówno pośród wierzących jak i niewierzących.

Podczas spotkania zaprezentowano również książkę ks. prof. Alfreda Wierzbickiego „Szeroko otwierał drzwi Kościoła”, wydaną przez lubelską oficynę Gaudium.

Autor książki – bliski współpracownik abp. Józefa Życińskiego – w niezwykle subtelny sposób wspomina arcybiskupa, nawiązuje do rozmów, które z nim prowadził, wraca do jego książek, zastanawia się nad wpływem, jaki wywarł – i nadal wywiera – w tak wielu środowiskach, dla których stał się autorytetem. Ma to na celu ukazanie piękna Kościoła i zainspirowanie do podobnego ewangelicznego działania.

Józef Życiński urodził się 1 września 1948 w Nowej Wsi. Był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, wykładowcą i członkiem wielu międzynarodowych gremiów naukowych. W latach 1990-1997 był biskupem tarnowskim, a następnie do śmierci w 2011 r. - arcybiskupem metropolitą lubelskim i Wielkim Kanclerzem KUL.

Od 1999 r. wykładał na Wydziale Filozofii KUL, gdzie kierował Katedrą Relacji między Nauką a Wiarą. Jego zainteresowania naukowe obejmowały m.in. naturalizm metodologiczny, teizm ewolucjonistyczny, filozofię procesu, pole racjonalności, matematyczność przyrody, emergencję, ewolucjonizm.

Napisał ponad 50 książek i około 350 artykułów poświęconych problematyce filozofii oraz dialogu chrześcijaństwa z myślą współczesną. Był inicjatorem, organizatorem i gospodarzem trzech Kongresów Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie, przewodniczącym Rady Programowej KAI. Zmarł nagle na zawał serca, 10 lutego 2011 podczas pobytu w Rzymie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter