5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzecznik KEP: dajmy świadectwo wiary

Ocena: 0
291

#Krzyz, #Swieconka, #Wielkanoc – pod tymi hasztagami w Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną internauci będą publikowali materiały związane z Triduum Paschalnym i świętami. Media społecznościowe, szczególnie w czasie, gdy pozostajemy w domach, stwarzają możliwość komunikacji i tworzenia wspólnoty – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że w czasie epidemii, kiedy ograniczamy nasze kontakty nawet z rodziną i przyjaciółmi, media społecznościowe są odpowiednią przestrzenią, w której w prosty sposób możemy dzielić się tym jak przeżywamy Triduum Paschalne i Wielkanoc oraz dawać świadectwo wiary.

Zapraszam, by w Wielki Piątek publikować zdjęcia krzyży, które mamy w domach z cytatami z Pisma Świętego i hasztagiem #Krzyz. W tym dniu umieśćmy krzyż w centralnym miejscu naszego domu, zatrzymujmy się przy nim na modlitwę i adorację. Pomyślmy także o naszym życiowym krzyżu i prośmy Pana Jezusa, aby nam pomógł nieść nasz codzienny krzyż

– mówił.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by w Wielką Sobotę zamieszczać zdjęcia koszyków wielkanocnych z hasztagiem #Swieconka. Podkreślił, ze w tym roku, z powodu rygorów sanitarnych, nie będzie tradycyjnego obrzędu poświęcenia pokarmów.

W Niedzielę Wielkanocną, na początku uroczystego śniadania, pokarmy będzie błogosławił ojciec rodziny lub inna osoba. Dodał, aby nie rezygnować  z przygotowania tradycyjnych koszyczków wielkanocnych m.in. z pisankami. Zachęcił do tworzenia dekoracji szczególnie najmłodszych. Efektem możemy podzielić się z innymi dzięki zdjęciom i filmikom z hasztagiem #Swieconka”.

Rzecznik Episkopatu zaproponował również, żeby w Niedzielę Wielkanocną publikować w mediach społecznościowych zdjęcia i filmiki z hasztagiem #Wielkanoc.

Wiemy, że władze państwowe zalecają, by tegoroczne święta z powodu epidemii spędzić tylko w gronie domowników. Nie oznacza to jednak, że nie mamy być w kontakcie z rodzinami i znajomymi. Oprócz rozmów telefonicznych i przez komunikatory internetowe, możemy przesyłać bliskim wraz z życzeniami zdjęcia i nagrania naszych świątecznych stołów oraz tych, którzy przy nich zasiadają. Wystarczy użyć smartfona. W ten sposób będziemy wspólnie przeżywać radość, którą przynosi zmartwychwstanie Jezusa.

– objaśnia.

Ks. Rytel - Andrianik powiedział, że publikacja naszych domowych materiałów z hasztagiem #Wielkanoc pozwoli stworzyć „wirtualny stół wielkanocny” i rzeczywistą wspólnotę, choć za pośrednictwem mediów. Rzecznik Episkopatu zdaje sobie sprawę, że oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego kontaktu, ale w tej trudnej sytuacji pozwala nam na wspólne świętowanie, tak by nikt nie był sam w tym czasie.

Poprosił,aby w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy uczestniczyć w liturgiach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.

Możliwości jest bardzo wiele, możemy włączać się w transmisje ogólnopolskie np. z Jasnej Góry, od czwartku do soboty o godz. 18.00 w TVP3. Liturgie będzie transmitowało on-line również wiele parafii. Będą też transmisje z Watykanu, m.in. Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek o godz. 21.00 z papieżem Franciszkiem oraz w Wielkanoc w południe modlitwy Regina Coeli i błogosławieństwa +Urbi et Orbi+, którego całemu światu udzieli Ojciec Święty. W Wielką Sobotę o godz. 20.00 telewizyjne orędzie wielkanocne wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Rzecznik Episkopatu zaapelował,abyśmy w czasie Triduum Paschalnego czytali Pismo Święte, szczególnie ewangeliczne opisy Ostatniej Wieczerzy, Męki Pańskiej i zmartwychwstania, rozważając ich głębię. Zaznaczył, ze to czas, w którym dzięki wspólnej modlitwie w naszych najbliższych rodzinach możemy odkrywać znaczenie domowego Kościoła i liturgii domowej. Zwrócił się o pamięć również o osobach starszych, samotnych i chorych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 czerwca

Piątek, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika
Istotą Twojego słowa jest prawda *
i każdy Twój sprawiedliwy wyrok jest wieczny.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 3,10-17;Ps 119(118),157,160.161 i 165.166 i 168;Mk 12,35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter