3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzecznik KEP odpowiada na zarzuty Onet.pl wobec abp. Gądeckiego

Ocena: 5
241

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w specjalnym oświadczeniu do zarzutów postawionych abp. Gądeckiemu w artykule opublikowanym w minioną niedzielę na portalu onet.pl.

Fot. flickr.com/episkopat.pl

Sprawa dotyczy wykorzystywania seksualnego w połowie lat 70. wtedy kilkunastoletniego Janusza Szymika przez ks. Jana Wodniaka na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.

W odpowiedzi na prośbę papieża Franciszka, by przewodniczący episkopatów w poszczególnych krajach spotkali się z ofiarami księży pedofilów, takie starania o spotkanie z Januszem Szymikiem poczynił przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki. Do spotkania doszło 14 maja 2019 roku. Wówczas - jak czytamy na portalu onet.pl - Szymik powiedział abp. Gądeckiemu o swojej sytuacji, wymieniając bp. Rakoczego oraz kard. Dziwisza jako tych, którzy mieli wiedzę na ten temat, a nie podjęli zdecydowanych działań.

Był to moment, kiedy już od 9 maja znana była treść obowiązującego od 1 czerwca Listu apostolskiego "Motu Proprio" Vos estis lux mundi Ojca Świętego Franciszka m.in. nakładającego na metropolitów, na których terenie dokonano przestępstwa wykorzystywania seksualnego przez osobę duchowną, obowiązek "ustanowienia w ciągu roku od wejścia w życie tych przepisów, jednego lub więcej stabilnych systemów, łatwo dostępnych dla każdego w celu składania zawiadomień" o przestępstwie. W "Motu Proprio" czytamy także, że "ordynariusz, który otrzymał zawiadomienie, przekaże je niezwłocznie ordynariuszowi miejsca, gdzie zaistniały zdarzenia, jak również ordynariuszowi własnemu, osoby, której dotyczy zgłoszenie" oraz że "poza przypadkiem, kiedy zawiadomienie jest ewidentnie bezpodstawne, metropolita bezzwłocznie prosi kompetentną dykasterię o powierzenie mu zadania rozpoczęcia dochodzenia".

Obecnie - na podstawie zapisów "Motu Proprio" - Janusz Szymik na łamach onet.pl oskarża abp. Gądeckiego o bezczynność wobec informacji przekazanych 14 maja 2019 roku.

Arcybiskup Gądecki nic w mojej kwestii nie zrobił, a ex lege powinien 1 czerwca 2019 r. powiadomić stosowną Kongregację. Nie postąpił jak człowiek sumienia. W polskim kościele pokrzywdzeni nie mają dla biskupów znaczenia

- cytuje portal list, który Janusz Szymik skierował w sprawie abp. Gądeckiego do papieża Franciszka.

+++++

W związku z artykułem "List do papieża Franciszka. Tym razem w sprawie abp. Gądeckiego", opublikowanym na łamach onet.pl, w którym zarzuca się przewodniczącemu KEP, że po spotkaniu z Januszem Szymikiem 14 maja 2019 r. nie zrealizował zapisów dokumentu " Vos estis lux mundi", rzecznik KEP ks. dr Leszek Gęsiak SJ wydał oświadczenie przekazane w poniedziałek Polskiej Agencji Prasowej.

TREŚĆ OŚWIADCZENIA

OŚWIADCZENIE
RZECZNIKA KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W nawiązaniu do artykułu „List do papieża Franciszka. Tym razem w sprawie abp. Gądeckiego”, opublikowanego na jednym z portali internetowych, w którym zarzuca się przewodniczącemu KEP, iż po spotkaniu z p. Januszem Szymikiem dnia 14 maja 2019 roku nie zrealizował zapisów dokumentu Vos estis lux mundi, należy przypomnieć, że:

1. Spotkania abp. Stanisława Gądeckiego z pokrzywdzonymi odbywały się w odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka.  Miały one charakter duszpasterski, prywatny (to znaczy niepubliczny), o czym osoby zapraszane były informowane. Oznacza to, że spotkania te nie były częścią procedury kanonicznej i dlatego nie były protokołowane, ani stenotypowane dla możliwości ewentualnego wykorzystania tych materiałów w przyszłości.

2. W dniu, w którym odbywało się spotkanie, nie obowiązywały jeszcze przepisy Vos Estis lux mundi.

3. Jednak wobec pojawiających się w późniejszym czasie w przestrzeni medialnej wątpliwości co do zaangażowania byłego metropolity krakowskiego w tę sprawę, sam kard. Stanisław Dziwisz kilkakrotnie zaznaczał w swoich publicznych wypowiedziach, że proponuje, aby wyjaśniła je komisja, o co również postulował przewodniczący KEP w Oświadczeniu z dnia 10 listopada 2020 roku.

ks. Leszek Gęsiak SJ
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 21 grudnia 2020 r

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter