20 stycznia
środa
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rycerskie święto

Ocena: 0
1949

Wiwat Jezus! Tym hasłem pozdrawiali się Rycerze Kolumba, którzy w dniach 17-18 w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyli IX Konwencję Stanową w Polsce pod hasłem „Pomagamy potrzebującym. Wspieramy poszkodowanych”.

fot. Amelia Siuda-Koszela

Przed upływem czerwca każdego roku Rycerze Kolumba przeżywają czas podsumowań i wytyczenia nowych kierunków działań, by dobrze przygotować się na rozpoczynający się 1 lipca nowy bratni rok. Na konferencji prasowej przybliżyli działalność organizacji w Polsce. Wystąpili Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy, czyli przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce, Andrzej Anasiak, były delegat stanowy, ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan stanowy pomocniczy i duszpasterz krajowy, a także Krzysztof Zuba, sekretarz stanowy w Polsce.

Rycerze Kolumba podejmują dzieła charytatywne szczególnie na rzecz swoich parafii i lokalnych społeczności, choć angażują się też w akcje ogólnoświatowe. Podczas konwencji przedstawili ponad sto dzieł w kategoriach: wiara, społeczność, rodzina i życie – to główne filary ich działania. Sztandarowym programem Rycerzy Kolumba jest peregrynacja obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. To wsparcie zarówno modlitewne, jak i konkretna pomoc materialna. Celem jest m.in. odbudowa domów ludzi poszkodowanych w konfliktach zbrojnych.

Bardzo ważna jest również dla rycerzy opieka duszpasterska. Na całym świecie towarzyszy im ok. 12 kardynałów, arcybiskupów, biskupów i 560 księży. – Pasterz potrzebny jest w każdej grupie, bez pasterza owce giną. Chcemy być prawym, mocnym ramieniem Kościoła. To nasza misja – mówił Tomasz Wawrzkowicz.


Mężczyźni siłą rodzin

Na konwencję przyjechały całe rodziny. Żony i dzieci wspierają mężów i ojców oraz włączają się w ich działalność. Anna i Bogusław Piotrowscy z Rembieszyc, wraz z pięciorgiem dzieci w wieku 8-21 lat, zostali wyróżnieni tytułem Rodziny Roku za świadectwo życia rodziny katolickiej. – Dobro dzieje się nie tylko za sprawą mężczyzn, ale całych rodzin, z których pochodzą Rycerze Kolumba – podkreśla Krzysztof Zuba. – Już założyciel Rycerzy Kolumba w XIX w., Michael J. McGivney, skupiał się na tym, żeby wzmocnić rodzinę przez mężczyznę. W naszej organizacji mężczyzna ma być wzorem dla całej swojej rodziny. My też zauważamy, że jego rola jest spychana na margines. Postawa rycerza, który kieruje się nauką Kościoła katolickiego, jest wzorem dla przyszłych pokoleń i innych mężczyzn – dodaje Andrzej Anasiak.

– Dostrzegamy, że słabość postawy mężczyzny w Kościele może być źródłem większej laicyzacji młodego pokolenia. Niepewność wiary natychmiast przekłada się na następne pokolenia. My przez braterstwo i jedność dajemy poczucie tożsamości i siły. To sprawia, że mężczyźni odnawiają praktykę służby liturgicznej, stają się przewodnikami duchowymi swoich rodzin – twierdzi ks. Wiesław Lenartowicz.


Przed obrazem Matki

W piątek 17 maja o godz. 18 odbyła się uroczysta Msza Święta przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Odprawił ją abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Towarzyszyli mu w koncelebrze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i kapelan stanowy rycerzy Kolumba, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, oraz bp Jan Piotrowski z diecezji kieleckiej, a także 40 kapelanów Rycerzy Kolumba z całej Polski. We Mszy wzięło udział prawie 450 rycerzy z rodzinami.

Rycerze zapraszali do wstępowania w ich szeregi. – Potrzeb jest wiele, przystąpienie do Rycerzy Kolumba to bardzo dobra droga, by ulepszyć swoje życie i uszczęśliwić swoje rodziny, a finałem naszego życia ma być zbawienie – mówił Krzysztof Zuba. Aby zostać zaproszonym do bractwa, należy mieć ukończone 18 lat i być praktykującym katolikiem, który może przyjmować sakramenty.

Organizacja charytatywna Rycerzy Kolumba ma w Polsce trzynastoletnią tradycję. Skupia 6 tys. rycerzy, 560 hierarchów, księży parafialnych i zakonnych. W tym roku w jej szeregi wstąpiło kolejnych 450 mężczyzn.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Fabiana, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Sebastiana, męczennika
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,1-3.15-17; Ps 110,1b-4 ; Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter