19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozwój Ruchu Spotkań Małżeńskich

Ocena: 0
1593

Na stały rozwój stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie w kolejnych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, zwracano uwagę podczas obrad międzynarodowego zarządu Spotkań Małżeńskich w Warszawie.

2015-12-14 11:42
tk / Warszawa (KAI), mz

Jako priorytet uznano opracowanie nowego programu przygotowującego kolejnych animatorów do prowadzenia rekolekcji.

Uczestnicy zebrania podsumowali rekolekcje prowadzone przez stowarzyszenie we wszystkich krajach, w których odbywały się one w ciągu ostatniego pół roku. Uznano, że szczególnie ważne było przeprowadzenie ich w Irkucku na Syberii, po dłuższej przerwie.

Zauważono też dynamikę rozwoju Spotkań Małżeńskich w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, a także w Polsce, na Białorusi, Łotwie, Ukrainie i w wielu innych krajach.

Członkowie stowarzyszenia założonego przez Irenę i Jerzego Grzybowskich zwracali uwagę, że w Spotkaniach Małżeńskich owocnie uczestniczą zarówno małżeństwa młode, nawet świeżo po ślubie, jak i małżeństwa przeżywające kryzysy. Te pierwsze otrzymują ważne drogowskazy na przyszłość swojego związku, szczególnie wtedy, gdy pochodzą z rodzin rozbitych i nie wynoszą dobrych wzorców z domów rodzinnych. Natomiast dla małżeństw w kryzysie jest to często „ostatnia deska ratunku”, na ogół dobrze wykorzystana.

W czynną pracę animatorską na Łotwie włączył się drugi biskup w tym kraju: oprócz bpa Edvardsa Pavlovskisa, ordynariusza diecezji Jelgava, zaświadczenie o byciu członkiem Stowarzyszenia otrzymał ostatnio bp Viktors Stulpins, ordynariusz Liepaia (Libawa).

"Dziękujemy panu Bogu za dar dialogu jako drogi duchowości. Jeżeli mamy przyjąć charyzmat i misję Spotkań Małżeńskich jako dar od Pana Boga, to powinniśmy przyjąć go w pełni we wszystkich krajach, we wszystkich Ośrodkach" – powiedział Jerzy Grzybowski. Dodał, że niezwykle ważne jest zachowanie jedności duchowej, programowej i odczytywanie, czego Pan Bóg oczekuje od i całego Ruchu.

Podczas zakończonych w sobotę warszawskich obrad wskazywano, że potrzebne jest dbanie o formację animatorów, pozwalającą realizować zatwierdzoną przez Kościół misję Stowarzyszenia.

W zebraniu uczestniczyli aktualni liderzy stowarzyszenia: Daina i Uldis Žurilo z Łotwy, Elena i Paweł Kuźmiccy z Białorusi, Vira i Zinoviyj Kuzymkivy z Ukrainy oraz założyciele Spotkań Małżeńskich: Irena i Jerzy Grzybowscy. W części zebrania uczestniczył grekokatolicki kapłan o. Vasilij Bilasz, przewodniczący Komisji do Spraw Świeckich Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego.

Państwo Kuzymkivy mówili o rosnącym znaczeniem Spotkań Małżeńskich w Cerkwi Grekokatolickiej na Ukrainie i poparciu jakiego udziela im abp Światosław Szewczuk. Z kolei na Białorusi ważne było rozpoczęcie prowadzenia rekolekcji w diecezji Witebskiej.

Podczas zebrania omówiono także przygotowania do Międzynarodowego Kongresu Liderów Krajowych jaki odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia przyszłego roku w Jaremczy na Ukrainie. Kongres będzie poświęcony pogłębieniu formacji liderów w poszczególnych krajach.

Spotkania Małżeńskie założone przez Irenę i Jerzego Grzybowskich są zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską międzynarodowym stowarzyszeniem wiernych.

Podstawową formą działalności Spotkań Małżeńskich są trzydniowe zamknięte rekolekcje, podczas których mąż i żona, pod kierunkiem trzech par małżeńskich i księdza, animatorów Stowarzyszenia, są zachęcani do zastosowania warsztatów dialogowych, opartych na nauczaniu Kościoła, zmierzających do odkrycia na nowo rodziny jako komunii osób inspirowanych wzajemną miłością.

W ciągu ponad 30 w Spotkaniach wypracowana została szkoła dialogu oparta na doświadczeniach psychologii komunikacji, teologii i nauki Kościoła.

Oprócz Rekolekcji Podstawowych, Stowarzyszenie oferuje również kursy przygotowawcze do sakramentu małżeństwa. Ważną gałęzią pracy Spotkań Małżeńskich jest także prowadzenie rekolekcji dla powtórnych związków po rozwodzie (tzw. małżeństw niesakramentalnych).

Ruch Spotkań Małżeńskich rozwinął się także w krajach środkowej i wschodniej Europy, rządzonych do niedawna przez reżimy komunistyczne.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter