9 lutego
czwartek
Apolonii, Eryki, Cyryla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin

Ocena: 0
611

Dzisiaj (środa) w Rzymie rozpoczyna się X Światowe Spotkanie Rodzin, które potrwa do niedzieli, 26 czerwca. Tematem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Wydarzenie o niespotykanej dotąd formule, charakteryzuje się „wieloośrodkowym i powszechnym” wymiarem. Głównym miejscem spotkania jest Rzym, ale w tych samych dniach każda diecezja będzie mogła zorganizować lokalne spotkanie dla swoich rodzin i wspólnot.

- Każda rodzina na świecie może więc wziąć udział w tym spotkaniu, zaplanowanym w szóstą rocznicę [publikacji adhortacji apostolskiej] «Amoris laetitia» i cztery lata po [wydaniu adhortacji] «Gaudete et exsultate» - podkreślił to papież Franciszek w swoim przesłaniu wideo. „Tym razem - dodał papież - będzie to zrządzenie Opatrzności, aby zrealizować ogólnoświatowe wydarzenie, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie rodziny, które chcą czuć się częścią wspólnoty kościelnej”.

Franciszek zachęcił wspólnoty diecezjalne, aby w miarę możliwości zaplanowały inicjatywy oparte na temacie Spotkania.

Proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni i kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie. Jest to cenna okazja, aby z entuzjazmem poświęcić się duszpasterstwu rodzin: małżonkowie, rodziny i duszpasterze razem. Odwagi, dlatego drodzy duszpasterze i drogie rodziny, pomagajcie sobie nawzajem w organizowaniu spotkań w diecezjach i parafiach na wszystkich kontynentach. Życzymy udanej podróży na następne Światowe Spotkanie Rodzin!

– powiedział Ojciec Święty.

Czytaj także: Program X Światowego Spotkania Rodzin

Do Światowego Spotkania Rodzin Franciszek odniósł się po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” 19 czerwca: „Dziękuję biskupom, proboszczom i pracownikom duszpasterstwa rodzin, którzy zwołali rodziny na chwile refleksji, celebracji i świętowania. Przede wszystkim dziękuję małżonkom i rodzinom, które będą dawać świadectwo o miłości rodzinnej jako powołaniu i drodze do świętości. Dobrego spotkania!” - życzył papież.

X Światowe Spotkanie Rodzin rozpocznie się w środę 22 czerwca Festiwalem Rodzin w obecności Ojca Świętego w watykańskiej Auli Pawła VI. Tam też będą się odbywać wszystkie konferencje i panele dyskusyjne. Podczas środowego spotkania, do udziału w którym zaproszeni są nie tylko uczestnicy Spotkania Rodzin, ale też mieszkańcy Rzymu i pielgrzymi, którym udało się odebrać bezpłatne wejściówki, uczestnicy wysłuchają najpierw świadectw pięciu rodzin. Będą one opowiadały o sposobach, w jaki Pan Bóg zainterweniował w różnego rodzaju trudności. Wśród przemawiających, znajdą się m.in. rodzice kandydatki na ołtarze Chiary Corbelli Petrillo, która poświęciła swoje zdrowie i życie dla ratowania synka, a także Zakia Seddiki - muzułmanka, żona zamordowanego w ubiegłym roku ambasadora Włoch w RDC, Luki Attanasiego. Odpowiedzią na te świadectwa będzie przemówienie Ojca Świętego. Podczas wieczornego koncertu wystąpią m.in. muzycy z popularnej we Włoszech grupy Il Volo, którzy w spotkaniu rodzin uczestniczą wspólnie ze swoimi rodzinami. Podczas spotkania odbędzie się też telemost, łączący uczestników spotkania z ukraińskimi rodzinami w Kijowie.

Czytaj także: Papież ogłosił temat i nową formułę Światowego Spotkania Rodzin

W czwartek 23 czerwca tematem dnia będzie miłość rodzinna. Po pierwszej konferencji pt. „Kościół domowy i synodalność”, dwa panele dyskusyjne podejmą temat: „Małżonkowie i kapłani razem w budowaniu Kościoła” oraz „Młodzi i osoby starsze razem dla Kościoła jutra”. Po drugiej konferencji „Towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa” odbędą się dwa kolejne panele: „Miłość rodzinna w czasie próby” (mowa będzie m.in. o zdradzie małżeńskiej i porzuceniu) oraz „Towarzyszyć ojcostwu i macierzyństwu” (w tym również o adopcji). Dzień zakończy się koncertem muzyki klasycznej zatytułowanym "Radość Muzyki" i zwiedzaniem Pałacu Laterańskiego, który jest otwarty dla pielgrzymów od 20 do 26 czerwca, oferując zwiedzanie z przewodnikiem, w wielu językach. Z kolei w Bazylice św. Jana na Lateranie, z którą sąsiaduje pałac, od 19 do 26 czerwca obecne są relikwie świętych małżonków i rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus - Ludwika i Zelii Martin.

Tematem piątku 24 czerwca będzie powołanie. Pierwsza konferencja dotyczyć będzie tożsamości i misji rodziny chrześcijańskiej. Nastąpią po niej dwa panele „Być chrześcijaninem w erze cyfrowej” oraz „Powołanie i misja na peryferiach egzystencjalnych” (wśród migrantów, osób pogrążonych w nałogach, gdy w rodzinie panuje przemoc”. Wśród panelistów znajdą się m.in. Gustavo Huguenin i Fabiola Goulart - brazylijskie małżeństwo specjalistów od mediów społecznościowych, związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży, którzy w 2015 r. wybrali się w roczną podróż poślubną do Krakowa, gdzie współorganizowali spotkanie młodych z papieżem. Po drugiej konferencji tego dnia „Katechumenat małżeński” odbędzie się panel na temat formacji osób towarzyszących i wychowawców, a następnie przejazd do kilkunastu parafii rzymskich, w których odbędzie się panel o komunii rodzinnej „w stylu komunii kościelnej”, a także spotkania i modlitwy w grupach językowych i narodowych. Pielgrzymi z Polski spotkają się tego dnia w kościele Santa Maria in Campitelli, w którym odbędzie się wieczór uwielbienia, animowany przez Fundację "Tak dla Rodziny" i duszpasterstwo Polaków w Rzymie.

czytaj także:

Tematem soboty 25 czerwca będą „drogi świętości”. Dzień rozpocznie adoracja eucharystyczna, po której uczestnicy spotkania wysłuchają konferencji „Beltrame Quattrocchi: Rodzina drogą świętości”. Dróg świętości dotyczyć będzie też przedostatni panel dyskusyjny, a na ostatnim zostanie przedstawiona ksiażka poświęcona świętym i błogosławionym małżonkom, przygotowana przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wieczorem na Placu św. Piotra papież odprawi Mszę św. dla uczestników spotkania, a także mieszkańców i pielgrzymów, znajdujących się w Wiecznym Mieście. Na zakończenie Eucharystii odbędzie się też uroczyste posłanie rodzin.

W niedzielę 26 czerwca ponownie zgromadzą się oni na placu św. Piotra, by wziąć udział w modlitwie „Anioł Pański” i wysłuchać papieskiego przesłania dla rodzin.

Wszystkie najważniejsze spotkania, począwszy od środy 22 czerwca, kiedy to w obecności papieża Franciszka będzie miał miejsce Festiwal Rodzin będą transmitowane na żywo przez stację Tv2000, we współpracy z Vatican Media. Patronami całego spotkania są bł. Ludwik i Maria Beltrame Quattrocchi, a przez całe spotkanie w Auli Pawła VI wystawiony będzie relikwiarz, zawierający relikwie oraz pamiątki błogosławionych małżonków, m.in. ich egzemplarz Pisma Świętego, pierścionek zaręczynowy i obrazek MB Pompejańskiej, podarowany Ludwikowi przez żonę.

Na Spotkanie udała się też delegacja Kościoła w Polsce. W jej składzie znajduje się pięć małżeństw z kilku diecezji z bp Wiesławem Śmigilem, przewodniczącym Rady ds. Rodziny KEP, biskupem sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem, członkiem Rady ds. Rodziny, ks. Przemysławem Drągiem i ks. Robertem Wielądekiem (ustępującym i nowym dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin) oraz Beatą Choroszewską, krajową doradczynią życia rodzinnego.

Do Rzymu udał się ponadto wraz z 50 przedstawicielami rodzin polonijnych z całego świata bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obecna jest także rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Światowe Spotkania Rodzin zainicjował św. Jan Paweł II. Pierwsze odbyło się w Rzymie w 1994 r. pod hasłem „Rodzina sercem cywilizacji miłości”. Kolejne organizowane są zazwyczaj co trzy lata. X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy trwający od 19 marca 2021 r. Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Hasłem spotkania są słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. Światowe Spotkania Rodzin mają na celu prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji, a także umocnienie tożsamości rodziny.

Więcej:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lutego

Czwartek, V tydzień zwykły
Przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo,
które ma moc zbawić dusze wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 24-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter