25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozpoczęło się 391. Zebranie Plenarne KEP

Ocena: 0
652

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczęło się 391. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Głównym tematem zebrania biskupów jest wojna w Ukrainie i pomoc humanitarna świadczona przez Kościół w Polsce uchodźcom wojennym.

Fot. flickr CC BY 2.0 / EpiskopatNews

„Głównym tematem Zebrania Plenarnego będzie wojna tocząca się w Ukrainie i kryzys humanitarny związany z działaniami wojennymi. Biskupi będą dzielić się doświadczeniami pomocy niesionej uchodźcom z Ukrainy. Pomoc tę Kościół w Polsce świadczy poprzez Caritas parafialne, diecezjalne, z koordynacją całości przez Caritas Polska. Ta pomoc niesiona jest na dwóch płaszczyznach: pomoc w Ukrainie i pomoc w Polsce dla uchodźców przybywających do naszego kraju”  – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Innymi tematami, które zostaną podjęte przez biskupów, będą kwestie dotyczące duszpasterstwa: nowy program duszpasterski na rok 2022/2023 oraz inicjatywy duszpasterskie podejmowane i koordynowane przez Konferencję Episkopatu.

„Ważnym momentem tego spotkania będzie głosowanie, po wcześniejszych pracach przygotowawczych, nad polskim tłumaczeniem Obrzędu ustanowienia katechisty” – dodał bp Miziński. Polskie tłumaczenie będzie obowiązywać w formacji katechistów. Odbędzie się również głosowanie nad Dekretem ogólnym określającym normy prawne dla kandydatów na katechistów, który zostanie przekazany do Stolicy Apostolskiej do recognitio.

Bp Miziński zaznaczył, że nie zabraknie również refleksji nad duszpasterstwem rodzin. Dodał, że podczas zebrania plenarnego zostanie również poruszona kwestia dotycząca formacji seminaryjnej kandydatów do kapłaństwa w związku z dokumentem „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, które weszło w życie w ubiegłym roku.

Chodzi o kwestię dostosowania sytuacji polskich seminariów do nowego Rtio, łączenie przepisów tego Ratio z przepisami Stolicy Apostolskiej. Nie zabraknie także kwestii dotyczącej ochrony dzieci i młodzieży

– stwierdził sekretarz generalny Episkopatu.

Bp Miziński podkreślił, że data wiosennego Zebrania Plenarnego łączy się z rocznicą wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Jak co roku, biskupi będą uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej w intencji Ojca Świętego w Świątyni Opatrzności Bożej 14 marca o godz. 18 pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Homilię wygłosi abp Adrian Galbas SAC, arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej.

Czytaj także: Wybory 391. Zebrania Plenarnego KEP

+++++

Przed rozpoczęciem Zebrania Plenarnego odbył się briefing prasowy z udziałem rzecznika Episkopatu ks. Leszka Gęsiaka.

Dzisiaj o godz. 18 w Świątyni Opatrzności Bożej biskupi będą uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, z okazji 9. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Homilię wygłosi abp Adrian Galbas, koadiutor archidiecezji katowickiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter