2 lutego
czwartek
Marii, Miloslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozmawiajcie z dziadkami

Ocena: 5
1735

Papież Franciszek wzrastał w kulturze, która wciąż darzy wielkim szacunkiem nestorów rodziny, toteż nazywa ich „darem dla Kościoła”. W  dniach 29-31 stycznia odbywa się w Watykanie pierwszy światowy kongres duszpasterstwa osób starszych.

fot.xhz

Do rozmowy z dziadkami zachęcał papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w roku 2016

Już na samym początku swojego pontyfikatu Franciszek zasłynął z dwóch spraw związanych z ludźmi starszymi. Pierwsza to dzielenie się wspomnieniami o ukochanej babci Rosie, druga – nazwanie Benedykta XVI „mądrym dziadkiem”. Podczas konferencji prasowej w drodze powrotnej z pierwszej podróży apostolskiej z okazji Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro obecność Benedykta XVI papież określił: „to tak, jakby mieć w domu dziadka”. I podkreślił, że jest on „wielkim człowiekiem”, „człowiekiem Bożym i człowiekiem modlitwy”.

 


KORZEŃ I PAMIĘĆ

W niedzielę 28 września 2014 r. w Watykanie miało miejsce spotkanie Franciszka z ludźmi starszymi, zorganizowane pod hasłem „Błogosławieństwo długiego życia” przez Papieską Radę ds. Rodziny. Wziął w nim udział papież senior.

„Nawet w największych próbach osoby starsze, które wierzą, są jak wciąż owocujące drzewa” – mówił wtedy Franciszek – a dotyczy to także „sytuacji bardziej zwyczajnych, gdzie mogą pojawiać się inne pokusy, inne formy dyskryminacji”. Papież podkreślił, że należy do pokolenia trzeciego wieku i w starości widzi „szczególny czas łaski”, w którym Pan Bóg wzywa osoby starsze do „strzeżenia i przekazywania wiary”, do modlitwy, szczególnie wstawienniczej, oraz do „bycia blisko tych, którzy są w potrzebie”. Przypomniał, że szczególnym zadaniem seniorów jest „przekazywanie doświadczenia życia, historii rodziny, wspólnoty, ludu” oraz „dzielenia się mądrością i wiarą”.

Ojciec Święty odprawił też dla babć i dziadków Mszę Świętą w Bazylice św. Piotra i w homilii zaznaczył: „Nie ma przyszłości dla ludu bez tego spotkania pokoleń, jeżeli dzieci nie przejmą z wdzięcznością pałeczki życia z rąk rodziców. A w tej wdzięczności dla tych, którzy przekazali nam życie, jest także wdzięczność dla Ojca, który jest w niebie”.

Według papieża, jeśli po buncie młodzieńczym nie nastąpi zjednoczenie międzypokoleniowe, następuje zubożenie społeczeństwa. „Jezus nie zniósł prawa rodziny i więzi międzypokoleniowej, ale je wypełnił.” W spotkaniu Maryi i Elżbiety jest ukazana „droga spotkania ludzi młodych i starszych wiekiem”.

Z kolei 15 października 2016 r., z okazji Święta Dziadków, papież przyjął na audiencji w Auli Pawła VI ok. 7 tys. osób starszych, zrzeszonych we włoskich organizacjach Senior Italia FederAnziani oraz Associazione Nazionale Lavoratori Anziani. W przemówieniu nazwał seniorów „korzeniem i pamięcią społeczeństwa” oraz podkreślił konieczność i wartość dialogu pomiędzy najmłodszym a najstarszym pokoleniem: „Przyszłość ludu wymaga spotkania młodych i starych: młodzi są żywotnością wędrującego ludu, a starsi umacniają tę żywotność pamięcią i mądrością”.

 


SĄ MĄDROŚCIĄ NARODU

Temat osób starszych mocno przewija się w wypowiedziach podczas podróży apostolskich Franciszka. Nie brakowało ich także podczas jego pobytu w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Na Jasnej Górze w homilii podczas Mszy Świętej z okazji 1050-lecia chrztu Polski papież docenił wkład matek i babć w przekazywanie wiary w naszym kraju: „wasza historia, uformowana przez Ewangelię, krzyż i wierność Kościołowi, była świadkiem pozytywnego wpływu autentycznej wiary, przekazywanej z rodziny do rodziny, z ojca na syna, a zwłaszcza przez matki i babcie, którym trzeba bardzo dziękować”.

Na zakończenie ŚDM w Krakowie w spontanicznej rozmowie podczas pożegnalnego spotkania z wolontariuszami papież powierzył młodym zadanie częstszej rozmowy z dziadkami: „Jeśli chcecie być nadzieją przyszłości, musicie otrzymać pochodnie od babci i dziadka. Czy obiecujecie mi, że przygotowując Panamę, będziecie więcej rozmawiać z dziadkami? (...) Pytajcie ich. Są mądrością narodu”.

Franciszek wygłosił katechezy poświęcone seniorom podczas audiencji generalnej 4 i 11 marca 2015 r. Za Benedyktem XVI wołał, iż „wrażliwość na osoby starsze jest istotną cechą cywilizacji”, a jej rozwój zależny jest od stosunku do nich. Wzrost liczby osób posuniętych w latach w obecnym czasie określił jako „wielkie wyzwanie dla współczesnego społeczeństwa”. Zaznaczył wtedy, że współczesna kultura nie wyrobiła sobie słusznej postawy szacunku, ale traktuje te osoby jako swoisty „balast”. Taką postawę papież określił mianem grzechu. Przypomniał, że „osoba starsza to my, niedługo czy za wiele lat, w każdym razie nieuchronnie, nawet jeśli o tym nie myślimy”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lutego

Czwartek, IV tydzień zwykły - święto Ofiarowania Pańskiego
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. 
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 2, 22-32
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter