21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozliczenia francuskich biskupów

Ocena: 0
262

Francuscy biskupi chcą definitywnie rozliczyć się z problemem nadużyć seksualnych w Kościele. W tej sprawie zwołali nadzwyczajne posiedzenie Episkopatu.

fot.www.unsplash.com

Celem trzydniowych obrad będzie ustalenie faktycznej odpowiedzialności za nadużycia. Czy ogranicza się ona jedynie do samego sprawcy i tych, którzy tuszowali jego zbrodnie, czy też istniały inne czynniki, które sprawiły, że w Kościele przez kilkadziesiąt lat możliwe były takie zachowania. Biskupi podejdą do tego problemu z różnych punktów widzenia: filozoficznego, teologicznego i duchowego. Zapoznają się również ze świadectwem ofiar i wysłuchają opinii ekspertów. Obrady będą się jednak odbywać za zamkniętymi drzwiami, aby mogło dojść do konfrontacji, bo opinie biskupów nie są zgodne. Trzydniowe obrady mają przygotować zwyczajne, wiosenne posiedzenie Episkopatu, na którym podjęte zostaną decyzje.

Episkopat Francji angażuje się w walkę z nadużyciami od samego początku procesu oczyszczenia, zainicjowanego w Kościele przez św. Jana Pawła II. Od półtora roku w ramach Episkopatu istnieją cztery grupy robocze, które zajmują się różnymi problemami związanymi z nadużyciami: zadośćuczynienie ofiarom, towarzyszenie sprawcom, zapobieganie i obowiązek pamięci. Od ponad dwóch lat trwa też dochodzenie niezależnej komisji powołanej przez Episkopat i zgromadzenia zakonne we Francji. Jej członkowie zebrali już dane na temat nadużyć w Kościele od 1950 r. Teraz przygotowują końcowy raport, który ma zostać ogłoszony na jesieni.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter