2 marca
wtorek
Heleny, Halszki, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rośnie spór niemieckich biskupów o przebieg drogi synodalnej

Ocena: 3.9
377

Wśród niemieckich biskupów rośnie spór o właściwy przebieg „drogi synodalnej”, rozpoczętego w grudniu 2019 roku procesu reform wewnątrz Kościoła w Niemczech. Pomocniczy biskup Kolonii Dominik Schwaderlapp opuścił forum o moralności seksualnej twierdząc, że nie znajduje się ono już na gruncie nauki Kościoła. Tymczasem przewodniczący episkopatu bp Georg Bätzing stwierdził, że decyzje niemieckiej „drogi synodalnej” powinien wdrożyć w życie powszechny synod w Rzymie.

Fot. VaticanNews.va

W rozmowie z dwutygodnikiem "Publik-Forum" bp Bätzing przyznał, że w Kościele temat kapłaństwa kobiet został zamknięty przez kilku papieży, „nie może to jednak oznaczać, że o ordynacji kobiet nie powinniśmy dalej rozmawiać”. Jego zdaniem argumenty przeciwko kapłankom nie są dziś już przez wiernych akceptowane i dlatego należy skorzystać z opracowań niemieckiej „drogi synodalnej” i przenieść je na płaszczyznę synodu w Rzymie.

Bp Bätzing opowiedział się też za umożliwieniem niekatolikom przystępowania do Komunii świętej. Jego zdaniem

chrześcijanie mogą decydować na podstawie dobrych argumentów i zgodnie z własnym sumieniem o uczestnictwie w Eucharystii lub w (ewangelickiej) Wieczerzy Pańskiej, ponieważ jest już wiele zgody w znaczeniu tego, w co wierzymy i co świętujemy.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu dodał, że istnieje też potrzeba kościelnego zaakceptowania osób żyjących w związkach niesakramentalnych i w związkach homoseksualnych.

Tymczasem pomocniczy biskup Kolonii Dominik Schwaderlapp zapowiedział w rozmowie z dziennikiem "Die Tagespost", że opuszcza forum synodalne o moralności seksualnej, ponieważ wystąpił tam „ogromny spór w kwestiach kluczowych”.

Jeśli fundamenty domu stawiane są na ruchomych piaskach, nie mogę pomóc w jego budowie

- stwierdził przypominając, że w nauce Kościoła akt płciowy związany jest z przekazywaniem życia i budowaniem miłości małżonków.

Tymczasem forum synodalne przegłosowało dokument roboczy, który mówi o wielu równorzędnych wartościach aktu płciowego, w tym o pożądaniu i tożsamości. Zdaniem kolońskiego biskupa otwiera to drogę do usprawiedliwienia oderwanych od przekazywania życia praktyk jak środków antykoncepcyjnych, sztucznego zapłodnienia czy aktów homoseksualnych. Biskup Schwaderlapp zaznaczył, że w ten sposób „droga synodalna” oddaliła się od nauczania zawartego w encyklice „Humanae Vitae” Pawła VI oraz całego nauczania Jana Pawła II.

Aktualne zmiany w porządku obrad „drogi synodalnej” skrytykował tymczasem biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer. W specjalnym liście do prezydium synodalnego napisał, że statuty „drogi synodalnej” nie przewidują ani konferencji regionalnych, ani nowego tematu synodalnego, którym miały by być „doświadczenia Kościoła w kryzysie pandemicznym”.

Kilka dni temu prezydium „drogi synodalnej” zapowiedziało zamiast jesiennej sesji plenarnej zorganizowanie mniejszych regionalnych konferencji w pięciu miastach oraz wprowadzenie nowego tematu obrad.

Ze względu na kryzys pandemiczny koniec „drogi synodalnej” przesunięto na początek 2022 roku.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 marca

Wtorek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
«Największy z was niech będzie waszym sługą».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 23, 1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 2 marca par. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter