27 maja
poniedziałek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: w Arktyce stanie krzyż prawosławny

Ocena: 0
901

Na Wyspie Szokalskiego na Morzu Karskiego w Arktyce, w jednym z najzimniejszych regionów Rosji, ustawiony zostanie prawosławny krzyż – podała agencja Interfax-Religia. Ma to być forma uczczenia pamięci pierwszych badaczy tego obszaru.

fot. Foter.com / CC0

Na początku stycznia wyruszy wyprawa próbna, aby zbadać warunki transportu symbolu chrześcijaństwa. Właściwa ekspedycja z udziałem psich zaprzęgów przemierzy tę trasę w marcu. Przewiduje się, że w ciągu miesiąca ludzie i zwierzęta pokonają łącznie 1500 km. Na Półwyspie Gydańskim dołączą do nich księża prawosławni, którzy po ustawieniu krzyża odprawią stosowne nabożeństwo.

W 2014 r. rosyjscy wojskowi wznieśli w Arktyce dwie cerkwie polowe – na Przylądku Szmidta na Sachalinie i na Wyspie Wrangla. W tym samym roku w kaplicy na Wyspie Białej – najbardziej na północ wysuniętym punkcie Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego – umieszczono „Dzwony Pamięci”, upamiętniające dzieci wojny, polarników i ofiary represji politycznych.

Warto przypomnieć, że od 2004 r. czynna jest cerkiew Trójcy Świętej na Antarktydzie w pobliżu rosyjskiej stacji badawczej im. Bellingshausena. W styczniu 2009 r. odwiedził ją podczas swej podróży na ten kontynent książę Monako Albert II, a 17 lutego tego roku sprawował tam liturgię patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 17-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter