19 września
środa
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: prawosławni i katolicy pomogą syryjskim dzieciom

Ocena: 0
858

Patriarchat Moskiewski wraz z Kościołem katolickim realizują program pomocy dla Syrii.

2016-04-22 13:45
pb (KAI/Interfax) / Moskwa, mz

Ma on na celu stworzenie zaplecza dla odbudowy zburzonych lub zniszczonych chrześcijańskich klasztorów, kościołów i domów parafialnych, a także podjęcie do końca roku akcji na rzecz dzieci w syryjskim mieście Homs. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Moskwie Piotr Gumieniuk, tamtejszy przedstawiciel Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Delegacja Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Kościoła katolickiego w Rosji oraz Pomocy Kościołowi w Potrzebie przebywała w Libanie i Syrii na początku kwietnia. Spotkała się tam z przywódcami największych wspólnot chrześcijańskich regionu, a także odwiedziła obozy dla uchodźców.

Sekretarz ds. międzychrześcijańskich Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, o. Stefan Igumnow ujawnił, że powstała już szczegółowa lista zburzonych i zniszczonych obiektów kościelnych. Ich odbudowa „z pewnością zajmie dużo czasu”, ale wspólna podróż do Libanu i Syrii pozwoliła na nawiązanie kontaktów niezbędnych do realizacji wspólnego przedsięwzięcia.

Z kolei katolicki metropolita w Moskwie, abp Paolo Pezzi powiedział, że wspomniana podróż „umożliwiła podjęcie pierwszego konkretnego kroku”, będącego następstwem spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem w Hawanie w lutym br. Dotyczyło ono głównie ochrony mniejszości chrześcijańskiej na Bliskim Wschodzie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI