24 marca
niedziela
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: Pierwsza od 1935 r. Msza Święta w kościele w Riazaniu

Ocena: 0
91

Pierwszą od 1935 r. Mszę św. w kościele w Riazaniu odprawił 15 kwietnia abp Paolo Pezzi, ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.

fot. pixabay.com

Świątynia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została 83 lata temu odebrana katolikom przez władze komunistyczne. Ostatnio mieściły się tam laboratoria wyższej szkoły sztuk pięknych. Choć decyzja o zwrocie kościoła wiernym zapadła w 2015 r., to dopiero pod koniec marca br. budynek został przekazany parafii. Latem rozpoczną się prace nad przywróceniem religijnego charakteru budowli. Z czasem zakupione zostaną organy i nowe paramenty liturgiczne.

Niewielka parafia w Riazaniu, położonym 200 km od Moskwy, liczy zaledwie około 20 Rosjan i 15 studentów afrykańskich, uczęszczających na miejscowe uczelnie. Odrodzona w latach 90. XX w. wspólnota katolicka dotychczas zbierała się na liturgię w prywatnych mieszkaniach, a w święta sprawowano ją pod gołym niebem.

Kościół w Riazaniu zbudowano w 1894 r. dzięki funduszom zebranym przez miejscową Polonię. Projektantem świątyni był petersburski architekt pochodzenia niemieckiego Victor Schröter (1839-1901), który jako jeden z pierwszych w Rosji zaczął budować z kamienia naturalnego i cegieł bez pokrywania ich tynkiem, co wywarło wpływ na style architektoniczne w przyszłości.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -